Yapay Zeka Nedir?
11 Ara, 2018 22:31 tarihinde eklendi

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Teknoloji alanında güncel konular arasında yerini alan yapay zeka insanların akıllarında soru işaretleri oluşturdu. Uzun yıllar boyu süregelen ve gelişmekte olan bu yapay zeka insanlar tarafından üretilen makinelere ve robotlara yüklenen bir hafıza algoritması dır. Aynı insanların davranışları gibi davranış sergileyip, insanlar gibi hareket eden robotlar, makineler vs. bu alanda gelişmiş ileri düzey bir bilim dalı demekte mümkün olabilir. Geliştirilen bu ileri düzey teknoloji alanında oldukça iyi olup 1956 yılında akademik disiplin olarak ortaya çıkmış ve zamanın en iyi ilgi odağı olmuş sonrasında ise ilgi azalmıştır. Ama günümüzde tekrar ilgi odağı olmuştur ve bunun sebebi ise teknolojik gelişmelerle doğru orantılı olmasıdır.

Yapay zekanın kullanım alanları genellikle robotlar üzerinedir, amacı ise insan zekasını ve tüm özelliklerini bir program aracılığıyla robotların hafızalarına yükleme işlemidir. Akıl yürütme, planlama, bilgi ve algı nesnelerini el ile hareket ettirmekte diyebiliriz. Makinelerin üretildiği malzeme ise silikon veya kuantum bilgisayarlar olabilir.

Gelecekteki teknolojiden de bahsedersek şimdiye nazaran daha da fazla gelişeceği gözlemlenmektedir çünkü bu yapay zeka sayesinde robotlara makinelere vs. daha fazla ihtiyaç duyulacak ve çoğu alanda kullanımı artacaktır. İlerleyen zamanlarda ise hayatımızı olumlu yönde mi yoksa olumsuz yönde mi etkileyecek? bunun cevabını ise zaman gösterecektir.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *