WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?
16 Şub, 2018 19:17 tarihinde eklendi

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır ?

WordPress video ekleme çok basit olmakla birlikte, birkaç yöntem kullanılarak yapılabilmektedir. Farklı amaçlar ve durumlarda en sık kullanılan yöntemler video linkiyle, site sunucusuna yükleyerek ve son olarak da embed (iframe) koduyla wordpress video ekleme şeklindedir.

1. Site Sunucusuna Yükleme

WordPress video ekleme yöntemlerinden tercih edilmesi fazla tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü sunucuda kasmalara neden olmakta, siteyi ağırlaştırmaktadır. Ancak yine de özgün video eklemek istediğinizde bu yayını video yükleme sitelerinde kullanmak niyetinde olmayanların tercih edebileceği bir yöntemdir. Site sunucusuna video yüklemek için öncelikle metin editörü kısmına gelinmeli, ortam> yeni yükle yolu izlenmelidir. Açılan sayfa bilgisayarınıza bağlanmakta, videonun bulunduğu yerden yükleme yapmanıza olanak sağlamaktadır.

2. Doğrudan Video Linkiyle Yükleme

Worpress’in son sürümlerinde Youtube, Vimeo, TED, Flickr gibi video yüklenen pek çok sitenin linkiyle video eklemeye müsaade edilen bir yapı mevcuttur. Sözü edilen yöntemle wordpress video ekleme yapmak için internet tarayıcısındaki video linki alındıktan sonra doğrudan metin editörüne yapıştırmak yeterli olmaktadır. Bu yolla yüklenen videolar yazı editörünün boyutuna göre otomatik olarak yüklenmektedir.

3. Embed (iframe) Koduyla Yükleme

Öncelikle wordpress siteye eklenmek istenilen Youtube videosunun adresine gitmek gerekmektedir. Ardından açılan videonun üzerine sağ tıklanıp ‘yerleştirme kodunu kopyala’ yazısına tıklanmalıdır. Alınan iframe kodunu yapıştırmak için yazı editöründeki metin bölümüne tıklanmalıdır. Bu yöntemle video eklerken videoda bazı düzenlemeler yapılabilmektedir. Boyutu ayarlayabilir, oynatıcı kontrollerini yine embed kodla video ekleme yönteminde yönetebilirsiniz.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *