Van Gölü
12 Tem, 2018 9:28 tarihinde eklendi

Van Gölü

Van Gölü

Van Gölü nasıl oluştu? Van Gölü nerededir? Etrafında hangi dağlar var? Van Gölünde yüzülürmü? Suyu içilir mi? Uzunluğu kaç kilometredir? Derinliği ne kadar? Van Gölü Canavarı?

Van Gölü, Türkiyenin doğusunda Bitlis il sınırları içerisinde bulunan ve Nemrut volkanik dağının patlaması sonucunda, o bölgedeki tektonik çöküntü alanı’nın önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölüdür.

 • Yüz ölçümü: 3, 713
 • Alan: 3,755
 • Havza: 12,500 km²
 • Yüzey rakımı: 1,640 metre
 • Uzunluk: 119 kilometre
 • Ortalama derinlik: 171 metre
 • En derin noktası: 451 metre
 • Denizden yüzsekliği: 1,646 metre
 • Adaları: Kuşadası, Akdamar, Adır, Çarpanak
 • Sınırında bulunan il ve ilçeler: Van, Edremit, Tatvan, Erciş, Gevaş, Muradiye ve Adil cevaz
 • Su durumu: tuzlu, sodalı

Van Göl’ü Tarihçesi

Van Gölü çevresinde ve adalarında geneli Ermenilere ait bir çok kilise ve eski yaşam alanları bulunmaktadır. 1990 yılında Van Gölü ve çevresi sit alanı olarak belirlenmiştir. Urartu krallığının başkenti ‘de 8. ve 10. yüzyılları arasında Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü etrafında kurulmuştur. Bu sebeple bir çok yerinde hazine ve define bulunmaktadır.

Van Göl’ ü

Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölü konumunda aynı zaman’da Dünya’nın en büyük sodalı Gölü olarak biliyor. Etrafında bir çok köy ve ilçeler bulunmaktadır. Süphan dağı, Nemrut dağı, Artos dağı ve İhtiyar Şahap dağları’nın manzarasıyla birleşen bu göl; ferah, serin bi hava ve harika bir görsel kazanıyor. Göl seviyesi Temmuz ayında en yüksek, ocak ayında en düşük seviyededir. Yıl içindeki seviye farkı ise ortalama 50 cm ‘dir. Peki Van Gölü’ nün suyu içilirmi? Van Gölü, suyunun tuzluluk oranı %o19, olup pH’ sı ise 9.8 dir. Kapalı Havza olmasından dolayı dışarıya akıntısı yoktur. Sular ancak buharlaşarak yenilenmekte olması sebebiyle tuzluluk oranı zamanla artmaktadır. Şuanki tuz oranı %2,5 tir. Çevresindeki dağlara yoğun şekilde kar yağar ve bu karlar yaz döneminde eriyerek Van gölünü besler. Van Gölünü besleyen akarsular volkanik bölgelerden geçtiği için suda, sodyum ve karbonat bulunur. Gölün suyu acı ve tuzludur. Bu sebeplerden dolayı suyu içilmez.

Van Gölü Canavarı

Bir zamanlar çok duyduğumuz ” Van Gölü canavarı ” gerçekten varmı?
Van halkının çıkarmış olduğu bu söylenti üzerine bir çok bilimsel araştırmalar yapılmış fakat bir iz bulunamamıştır. Bunun sebebi ise bölge halkının, turist çekmek amacıyla bu hikayeyi uydurdukları ve tamamen hayali bir yaratık olmasıdır.

Van Gölünde Yüzülümü ?

Evet, Van gölü‘nün belli bölgelerine yapılan plajlarla bölgede ikamet edenlere ve gezi amaçlı gidenler için oldukça ayrıcalık yaratılmıştır.
Çeşitli yük gemilerinin de bulunduğu bu göl, halk dilinde Van Denizi olarak adlandırılıyor.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *