Tuz Gölü
12 Tem, 2018 15:09 tarihinde eklendi

Tuz Gölü

Tuz Gölü

Tuz gölünde yüzülürmü? Tuz Gölü hangi bölgede bulunuyor? Kaç kilometrelik araziyi kaplıyor? Tuz gölünde bulunan tuzlar ne amaçla kullanılıyor?

Tuz Gölü

Tuz Gölü, İç Anadolu da bulunan 68 plakalı Aksaray iline ait tuz kaynaklarında kullanılan ve yüz ölçü olarak Van Gölünden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci gölüdür. Aksaray, Ankara ve Konya ili sınırlarında bulunmaktadır. Yüzey rakımı 905 m olup uzunluğu 80 km dir. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %45 ‘ini karşılamaktadır. Turistik olarak pek fazla tercih edilmese de Ticari açıdan önemli bir gölümüzdür.

Tektonik bir çukurun en derinn noktasında yer alan Tuz Gölü’ nün etrafında platolar yer alır. Gölün girişine gittiğinizde tamamen doğal olan çeşitli kozmetik ürünlerini de deneyebilir ve satın alabilirsiniz. Kıyısı’ nın sahil gibi olması (derin olmaması) ziyaretçilerin göle çıplak ayakla girme ve gezme deneyimini sağlıyor. Sulu ve tuzlu bölgede yürüdüğünüzü düşündüğünüzde bile rahatlayacaksınızdır. Gölün üzerindeki mineraller cildinizi besleyecek ve yumuşatacaktır. Yürüyüş esnasında her yer beyaz olacağı için gözleriniz kamaşacak ve rahatsızlık hissi duyacaksınız bu nedenle yanınıza güneş gözlüğünüzü almayı tavsi ederiz.

Eski görünümüyle, normal bir göl gibi mavi bir görünümü olan Tuz Gölü artık yavaş yavaş suyunu çekiyor ve beyaz bir görünüme bürünüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda 1995 yılında %87 ‘lik bir küçülme görünen gölün zaman geçtikçe yok olma tehlikesinin bulunduğu söylenmektedir.

Tuz Gölü Nasıl Oluştu? 

Tuz Gölü‘ nün oluşumunda etrafındaki kayaçların etkisi çok büyük olup yağan yağmur nedeniyle tektonik ile bu alana çökmüş ve Tüm sular bu alana birikmiştir.
Bu bölge’ nin Tuz Gölü olmasında şehir efsanesi vardır. Bu bölgede yıllar önce yaşlı bir kanının üzüm bağları varmış ve bir kadında önünden geçerken kendisinden üzüm istemiş fakat yaşlı kadın istediği üzümü ona vermemiş. Gözü kalan kadın “Tuzla buz olsun” diyerek beddua etmiş ve bu hale gelmiştir. Tabiki bu bir söylentidir.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *