Tesettürün Önemi
27 Tem, 2018 19:26 tarihinde eklendi

Tesettürün Önemi

Tesettürün Önemi

Tesettürün önemi

 

Hz. Aişe’den rivayete, bir gün Hz. Ebubekir’in kızı Esma ince bir elbise ile Allah Rasulu’nun huzura gelmişti Rasulullah (a.s) ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu.
” Ey Esma ! Şüphesiz kadın erginlik çağına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerini başkasının görmesi uygun değildir.” Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti.
(Ebu Davud, Libas 31)

Tessettür, Arapça’da setr (örtmek) kelimesinden türemiştir. Nur suresi 31.ayet ve ahzab suresi 59.ayetler kadınların örtünmesiyle ilgilidir. Tabi bu ayetler kadınları ilgilendiriyor olsada İslamda salt kadınların Tessettürü yoktur. Bilakis erkeklerinde tesettür hükmü mevcuttur. Örneğin; Bir hadisi şerifte ” Erkeğin avret yeri göbeği ile diz kapağı arasıdır. ” (Ahmet bin hambel, 11/187) Diz kapağı avret yerindendir. ( zeylai, nasbur raye 1/297)

Buna ek olarak Araf suresi 26. ayette Allahu teala ” Ey adem oğulları” diye seslenir. Buradan da anlaşıldığına göre sesleniş kadın ve erkekleri hepsini kapsar. Tesettür denildiğinde takva kelimesi de işin içine girer. Peki takva nedir ? Takva, Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle günahlardan kaçınarak yaşamak manasına gelir. Bundan dolayı örtünme takvalı yaşam için kaçınılmazdır. Kişinin Allah’a yakınlaşmasında bir araçtır. Günümüzde İslama fobi anlayışından dolayı bazı kesimler tesettürlüleri tabiri caizse bir öcü gibi görmekte ve terörist damgasını vurmaktadır. Bunda ışid’in payı oldukça fazladır. Bunun dışında birde tesettürlü olup ne için kim için tesettürlüyüm sorusunun farkında olmadan yaşayan giyinik çıplaklar var.
” Ümmetimin son dönemlerinde bir takım adamlar olacak. Erkekler gibi eğerlerin üzerine binip cami kapılarına geleceklerdir. Hanımları ise giyinik çıplaktır, başları üzerinde arık deve hörgücü gibisi vardır. Onlara lanet edin, zira onlar lanet olunmuşlardır.” (Ahmet bin hambel)
Bir diğer grup ise çeşitli mezhep, tarikat vb. Cemaatlerinden dolayı kendi gibi düşünmeyen, uygulamayan kişileri kolaylıkla kafir olarak nitelendiriyor. Örneğin; ” Bir mezhebin fanatiği olan ve bunu doğru yanlış diye nitelendirmeden kendi gibi örtünmeyen bireyleri tesettürsüz ilan etmektedir. Halbuki Kuran’ın bu konudaki hükmü, açık ve nettir. ”

Nur Suresi 30-31. Ayetler

”Mü’min erkeklere GÖZLERİNİ harama bakmaktan sakındırmalarını ve mahrem yerlerini korumalarını söyle.
Bu onlar için en güvenceli arınma yoludur. Hiç şüphesiz onlar ne yaparsa Allah ondan haberdardır.”

”Mü’min kadınlara da söyle, GÖZLERİNİ haramdan sakınsınlar, IRZLARINI korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar.
Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!”

Kandınlar için yüz ve el hariç şeklinde bir tanımlama söz konusudur. Kimisi çarşaf giyer, kimisi pardesü, kimisi peçe takar, kimisi ferace giyer. Bu kültürel geleneksel bir şeydir. Tesettürde asıl ölçüt bolluk, renk, şeffaf olmaması, dikkat çekmemesi, vücud hatlarını belli etmemesidir. Bu yüzden ” sen peçe takmıyorsun, kafirsin veya tesettürün tesettür değil” demek yanlış ve üzücü bir tutumdur. Ayrıca kadın için sadece kıyafet tesettürü, bilinci yerleştirmek tek başına yeterli değildir. Bunun yanında ahlak Tesettürü de önem arz etmektedir. Örneğin; bir kadın Allah rızası için örtündüyse yine Allah razısı için yalan söylememeli, insanları aldatmamalı vb. Ancak şunu söylemekte fayda varki haberlerde sık sık tesettürlü bazı ahlaktan yoksun sırf içinde bulunduğu kültürü taklit için örtünen kişileri malesef hırsızlık, gasp vb. olayların içinde izliyoruz. Bütün bu olanlar toplumun bu yanlışı İslam’a mâl etmesine sebep oluyor. Dinimiz, örtünmeye çok önem vermiş gerek ayetlerde gerek hadislerde buna sıkça değinilmiştir. Sadece İslamiyette değil, bundan önce gelen dinlerde de tesettür vardı. Bunun altını çizerek ifade etmekte fayda var demekki bu insanın fıtratının bir gereği.

Dinimizden buna bir kaç örnek vermek gerekirse;

  • Hz. Aişe validemizde bildiriyorki ”ilk muhacir kadınlara Allah rahmet etsin. Tesettür ayeti gelince emri geciktirmemek için hemen peştemallerini yırtıp başlarını örtüler” buyurdur.(nesai, buhari)
  • Üsame bin zeyd diyorki; ” Rasulullah (sav) dıhıyetül kelbin’in kendisine hediye ettiği mısır kumaşlarından sık dokunmuş bir elbiseyi bana giydirdi. Bende onu hanımıma giydirdim.” Rasulullah daha sonra bana sordu; ” ne oldu mısırdan gelen elbiseyi gitmiyorsun? ” dedimki; ” Ey ALLAH’ın Rasulü ben onu hanımıma giydirdim.” Rasulullah buyurduki; ” Altına pijama türünden bir şey giymesini ona emreyle, çünkü ben o elbisenin kemiklerinin hacmini belli etmesinden korkuyorum. ” (Ahmet bin hambel)
  • ” Ey Peygamber hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar bu onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar.”(ahzap suresi 59.ayet)

Son olarak bu fotoğrafla Tesettürün Önemini kavradığınızı düşünüyoruz.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Mustafa

    Allah razi olsun tesettur ancak bukadar guzel anlatilir agziniza yureyinize saglik sosyalin.com bilgi pinarisiniz

    • access_time 28 Tem 2018, 11:19
    • Cevapla