Süs Havuzu Nasıl Yapılır ?
8 Ağu, 2018 11:12 tarihinde eklendi

Süs Havuzu Nasıl Yapılır ?

Süs Havuzu Nasıl Yapılır ?

Süs Havuzu Nasıl Yapılır ?

Bahçesi olan evlerde ve yazlık sahibi kişilerin, bahçesine güzel bir hava kazandırmak ve hafta içinin stresini bahçesindeki süs havuzunun yanı başında kahvaltı ve çay keyifleriyle atmak için süs havuzu yaparlar. Peki kolay yoldan bahçeye kendiniz süs havuzu yapabilir misiniz ? Süs havuzu sanıldığından daha kolaydır. Sadece biraz emek ve el becerisi sonucunda hayalinizdeki süs havuzuna kavuşabilirsiniz . Havuz yapmanın bir kaç yöntemi vardır.

İlk olarak en basit olanından başlayalım

                

Bu tip süs havuzları en basit olanıdır. Öncelikle hazır kalıp havuz alıp bahçenize gelmeniz gerekir. Daha sonra kalıbı havuzu yapmak istediğiniz yere koyarak etrafını bir boya yardımıyla yere çizmelisiniz. Bu aşamadan sonra belirlediğiniz çizginin içini kalıbın derinliği kadar kazıp, kalıbı oluşan çukura yerleştirip etrafını toprakla doldurmak olacaktır. Daha sonra etrafını süs taşlarıyla zenginleştirebilirsiniz.

Bu yönteme bir şey daha ekleyebiliriz.

Kalıp alma imkanı olmayanlar için veya çevresinde havuz kalıbı alacak bir yer bulamayanlar için aynı formüllerle bir havuz yapma tekniği daha var.

       

Kullanmadığınız ve eski bir küvet yardımı ile çok güzel görünümlü bir süs havuzu yapabilirsiniz.

İkinci olarak Lastik yardımıyla yapılan süs havuzundan bahsedelim.

Bu süs havuzları oldukça kolay ve herkesin yapabileceği en zahmetsiz ve en ucuz yollu süs havuzudur. Peki nasıl yapılır ?

1. Aşama 

  

İlk olarak bir Traktör lastiği bulmalısınız daha sonra bu lastiğin yüzeyde kalacak kısımı keserek sert ve yırtılması zor olan bir poşetle resimde gördüğünüz gibi sarmalısınız.

2. Aşama

Daha sonra lastiği havuzu yapacağınız bölgeye götürüp etrafını bir boya yardımıyla çizmelisiniz ve lastiğin ne kadar derine ineceğini ölçmelisiniz. Bu aşamadan sonra çizdiğiniz bölgeyi belirlediğiniz derinlik kadar kazmalısınız. Son olarak lastiği oluşan bu çukura yerleştirmeli ve kenarlarda boşluk kaldıysa toprak yardımıyla kapatmalısınız. Görünümü zenginleştirmek için etrafını süs taşlarıyla süsleyebilirsiniz.

Lastik havuzun bir başka yöntemi

Bu süs havuzu Lastik yardımıyla yapılan bir havuzdur. Peki nasıl yapılır ? Aslında yukarıdaki lastik havuzundan tek farkı bahçenize hiç bir zarar vermeden kazmadan yapılan bir süs havuzu olmasıdır. Poşet veya branda ile sardığınız lastiğin etrafını süs taşlarıyla örerek hem bahçenize zarar vermemiş hemde yüksek bir süs havuzuna sahip olmuş olursunuz.

Son Olarak Tamamen doğal yollarla yapılan süs havuzu

 

Diğer yöntemlerde olduğu gibi bu havuzda da havuzu yapacağınız bölgeyi bir boya yardımıyla belirlemeli ve bu boyanın içini istediğiniz derinlikte kazabilirsiniz.

Daha sonra havuzun içine toprağın suyu emmesini engellemek için poşet veya branda yerleştireceğimiz için havuzun etrafındaki çimlerin belirli bir bölgesini alıp poşeti yerleştirdikten sonra kenarda kalan taraflarını çıkardığınız çimlerle geri kapatacaksınız.

Asıl emek ve beceri isteyen kısmı kenarlara taşan poşetin kapatılmasıdır. Bu işlemden sonra havuzunuz bitmiş olacaktır.

Son görünümü ise bu şekilde olacaktır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *