Suçiçeği
19 Tem, 2018 10:00 tarihinde eklendi

Suçiçeği

Suçiçeği

Suçiçeği Nedir ?

Su çiçeği genellikle çocuk grupların da görülen, vücuttaki kırmızı döküntülere, kaşınmalara, ateş ve yorgunluğa sebebiyet veren bulaşıcı bir hastalıktır.

Suçiçeği Belirtileri Nelerdir ?

  • Cilt döküntüsü
  • Kaşınma
  • Kızarıklık
  • Yüksek ateş
  • Burun kaşıntısı
  • Halsizlik

İlk 1-2 gün yüksek ateş gözlemlenir. Kuluçka döneminden tahmini 10-15 gün arasında döküntüler oluşmaya başlar. Bu belirtilerin devamında halsizlik ve burun akıntısı takip eder. Suçiçeğin de görünen kırmızı noktalar, kızamık belirtilerinde oluşan kırmızı noktaların aksine içi su dolu kabarcıklardan dır. Kaşıntıya sebebiyet veren ise bu kırmızı kabarcıklardır.

Suçiçeği Bulaşıcıdır

Kabarcıkların oluşmaya başladığı ve kendisini yenileme döneminde olan 10-15 gün arası en bulaşıcı dönemidir. Bu dönem içerisinde hastalığı geçiren çocuğun okula, kalabalık ortamlara girmemesi hem kendi sağlığı açısından hemde çevredeki çocukların bu hastalıktan etkilenmemeleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Hastalığı geçiren çocuk yüksek ateş geçirdiği için çocuğun göz önünde bulundurulması ve sık sık hastanın ateşinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavi sürecinden sonra dahi kırmızı noktaların tamamen yok olup, yerini normal deri alana kadar bu hastalık bulaşıcı olabilmektedir.

Suçiçeği Tedavisi Nedir ?

Ciddi olmayan hastalarda, Sıvı takviyesi, ateş kontrolü, yatak istirahati ile tedavi edilmesi mümkün olup bu hastalara kesinlikle Aspirin verilmemelidir. Bu konuda Ateş düşürücü veya kaşıntıyı önlemek amaçlı hangi ilacı kullanacağınızı Doktorunuza sormanız ve o doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir.

Ciddi durumlarda ise hastanın yaşı, daha önce geçirdiği hastalıklar ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak antiviral ilaç kullanılarak tedavi edilir.

Suçiçeği Aşısı Olması Gerekenler

  • 12-18 ay arası tüm bebeklere
  • Daha önce Suçiçeği geçirmemiş ve aşılanmamış daha büyük çocuklara (13 yaşına kadar tek doz, 13 yaş üzerinde 4-8 hafta arası tüm bebeklere)
  • Daha önce suçiçeği geçirmemiş ve suçiçeği bulaşma riski yüksek ergen dönemdeki çocuklar ve öğretmenler, kreş çalışanları, küçük çocukları olan ebeveynler, sağlık çalışanları ve bağışıklık sisteminde yetersizlik olan kişilerle temas eden kişiler gibi Suçiçeği ‘nin komplikasyonları açısından risk altında olan kişilerle çalışanlar veya onlarla birlikte yaşayanlar.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *