Stem Nedir ? Eğitimde Sağladığı Avantajlar
12 Şub, 2018 17:49 tarihinde eklendi

Stem Nedir ? Eğitimde Sağladığı Avantajlar

Stem Nedir ? Eğitimde Sağladığı Avantajlar

Teknolojik gelişmelere paralel olarak eğitim sisteminde de değişmeler olmuş ve stem gibi yeni kavramlar dolayısıyla da yeni eğitim sistemleri ortaya çıkmıştır. 21. yüzyılın ardından yaşanan gelişmeler nedeniyle eğitim sisteminde çağın gereklerine uygun insan kaynağı yetiştirme ihtiyacı stem kavramının gelişmesine neden olmuştur. Stem nedir sorusunun cevabını geniş olarak açıklamadan önce kelime anlamını tartıştıktan sonra eğitimde sağladığı avantajlara değinmek oldukça gereklidir.

Stem Nedir ?

1950’li yıllarda eğitim bilimciler tarafından ortaya koyulan STEM, Science yani Fen, Technology yani Teknoloji, Engineering yani Mühendislik ve Mathmatics yani Matematik terimlerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir. Bu eğitim sistemiyle teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi yani gerçek yaşama entegre edilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede yeni bir ürün ortaya koyulması, dolayısıyla disiplinler arası yeni ürünlerin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Stem eğitim sisteminin bir diğer amacı da öğrencilerin teknoloji ve bilim alanında temel bilgi düzeylerinin arttırılmasının ardından hayata karşı daha dayanıklı olmalarını sağlamak amacıyla problem çözme yeteneklerini arttırmaktır.

Stem Sisteminin Eğitime Katkıları

Stem nedir cevapladıktan sonra akıllara eğitime ne gibi katkılar sağladığı soruları gelmektedir. İlk olarak bu sistem sayesinde öğrenciler gerekli bilgileri çok daha eğlenceli öğrenmektedir. Bu sayede aslında teorik bilgilerin nasıl projelere yani uygulamaya dönüştüğünü de görmektedir. Eğitim süreçlerinde yeni ürünler ortaya koyan öğrenciler daha özgüvenli olmakta, doğaya katkı sağlamakta ve ülkelerin kalkınmalarına hizmet etmektedir. Çözüm odaklı düşünme yeteneği kazanan öğrenciler sadece becerilerini geliştirmekle kalmamakta aynı zamanda güven içerisinde esnek bir şekilde kişisel gelişimlerini tamamlamaktadır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *