Sporda Yetenek Seçimi Nasıl Yapılır?
5 Şub, 2018 20:22 tarihinde eklendi

Sporda Yetenek Seçimi Nasıl Yapılır?

Sporda Yetenek Seçimi Nasıl Yapılır?

Sporda Yetenek Seçimi Nasıl Yapılır?

Spor olarak hangi branj seçilecek olursa olsun yetenek önemlidir. Kişinin spor dalını seçmeden önce yeteneklerinin farkında olması gerekmektedir. Elbette ki, eğitimle de spor geliştirilebilir ancak gerçek başarının anahtarı yetenek seçimidir. Sporda yetenek seçimi doğal seçme ve bilimsel seçme olarak iki yöntemle yapılmaktadır. Doğal seçme sporcu adayının yeteneklerinin okulda öğretmeni, evde ailesi ve çeşitli müsabakalarda yetkililerin farkına varmasıyla olmaktadır. Öte yandan bilimsel yöntemde ise seçme işlemi bilimsel testler ve parametrelere göre yapılmaktadır. Nasıl seçim yapılacaksa yapılsın bazı kurallara ve şartlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fiziksel ve Kondisyonla İlgili Özellikler

Spor dalı seçimi konusunda ilk olarak sporcunun fiziksel özelliklerinin sporu yapmaya uygun olup olmadığının araştırılması önemlidir. Fiziksel özellikler ve sporcunun kondisyon özellikleri yetenek konusunu da doğrudan etkilemektedir. Bunun yanında sporcunun seçilecek spora yatkınlığının ölçülmesi şarttır.

Zihinsel ve Psikolojik Şartlar

Herhangi bir spor için yetenek seçilecekse sporcunun psikolojik durumu kesinlikle irdelenmelidir. Bahsedilen sporu istemesi, başarıya susamış olup olmaması sporcuyu başarıya götürecek faktörlerdir. Ayrıca sporcuda aranan özellikler yaratıcılık, liderlik ve ekip çalışmasına yatkın olma şeklinde sıralanabilmektedir. Takım sporlarında bu saydığımız özellikler öne çıkarken, bireysel sporlarda ise daha çok başarma isteğinin yüksek olması ve motivasyon, öte yandan kendini teşvik etmek, disiplinli çalışmak daha da önemli olmaktadır. Son olarak, zoru başarma isteği olan sporcu adaylarının daha yenilmez bir sporcu olacağı aşikardır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *