Sağlık

Sakalın Cilde Faydaları

Günümüzde son zamanlarda popüler olan sakal uzatmanın cildinize ne gibi faydaları olduğunu merak ettiniz mi hiç? Bu makalemizde bunların hepsini tek tek açıklamaya çalışacağız.

Sakalın Cilde Faydaları

  • Alerjiye karşı koruma sağlar
  • Sivilce çıkmasını önler
  • Cildi temiz tutar (cilt kanserini önler)
  • Bakterilere karşı koruma
  • Grip den korunma
  • Cilt hemen yıpranmaz

Yukarıdaki maddeleri okuduysanız bunların tamamının sakal uzatmadaki faydasını göreceksiniz, aşağıda kısaca bunların tanımını yapalım.

Alerjiye karşı koruma sağlar: Sakalınız varsa eğer yüzünüze toz, toprak, kum gibi maddeler daha az geleceği için alerji olma riskiniz daha azdır. Yani bir nevi süzgeç görevi görür anlamına da gelmektedir.

Sivilce çıkmasını önler: Yine aynı şekilde sakalınız varsa sivilce çıkmasını önlemede aşırı derecede etkilidir. Sivilce yağ tabakasıdır kısaca ve sakalın kökleri de cilt içinde olduğu için bu yağ tabakalarını yok etmede çok etkilidir.

Cildi temiz tutar (cilt kanserini önler): Yabancı bir üniversite tarafından yapılan araştırmalara göre güneşin zararlı ışınlarının cildinize gelmesini neredeyse %100 oranında azaltmaktadır. Bu nedenden dolayı cilt kanserini engellemiş olacaksınız.

Bakterilere karşı koruma: Sakalınızı bir traş bıçağıyla kestiğinizde derinizde bakterilerde çoğalmaktadır. Ünlü bilim adamlarından “Dr. Martin Wade” traş olurken sakalınızın tamamını kesmemenizi önermektedir. Sakalınızın tamamını kesmediğiniz sürece bakterilere karşı koruma da artacağı öngörülmektedir.

Grip den korunma: Sakalınız olduğu sürece soğuk algınlığı (grip)’e karşı koymada çok güzel bir etken. Özellikle Kışın sizi sıcak tutacaktır ve grip riskini ortadan kaldıracaktır. Doktorlar çoğu hastasına grip’e karşı zayıf olanlar sakalını tam kesmemesini önermektedir.

Cilt hemen yıpranmaz: Sakalınız sayesinde cildiniz nemli olduğu için soğuk havalarda ve sıcak havalarda güneşin ışınlarına karşı korunmuş olursunuz. Bu nedenden dolayı cilt yıpranması da gecikecektir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu