Teknoloji

Rusya koronavirüs aşısı için net tarih verdi!

Dün yani 11 Ağustos 2020 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldukça önemli bir açıklamaya yaparak dünyadaki ilk koronavirüs aşısını tescillediklerini duyurdu. Bu açıklama tüm dünyada büyük bir heyecana neden olurken, bazı bilim insanları 3. faz testlerinin gerçekleşmediğini dile getirerek Rusya’nın yaptığı bu açıklamanın göründüğü kadar heyecan verici olmadığını savundu.

Rusya koronavirüs aşısı için net tarih verdi!

Aradan 24 saat geçmeden Rusya’dan ikinci bir açıklama geldi. Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko kullanıldığı gün itibariyle iki yıl koronavirüs bağışıklığı kazandıran Sputnik V isimli aşının ilk partisinin iki hafta içerisinde hazır olacağını duyurdu.

koronavirüs aşısı

Aşının 12 ay içinde 500 milyon doz aşı üretilmesi ve dünya geneline dağıtılması planlanıyor. Rus medyasından gelen haberlere göre Covid-19 aşısı, sağlık görevlileri de dahil olmak üzere herkes tarafından kullanılacak. Ayrıca Rus vatandaşların sağlık durumlarını izlemeye imkan sağlayan özel bir uygulama geliştirildi. Bu sayede aşının olumsuz etkilerinin gözlemlenebileceği belirtiliyor.

Rusya’nın geliştirdiği koronavirüs aşısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu