Porsche Taycan tanıtıldı! Tesla’ya meydan okuyor!
15 Eki, 2020 5:24 tarihinde eklendi

Porsche Taycan tanıtıldı! Tesla’ya meydan okuyor!

Porsche Taycan tanıtıldı! Tesla’ya meydan okuyor!

Porsche nihayet ilk elektrikli aracını tanıttı. Dört yıl süren konsept çalışmaları, isim değişiklikliği, casus çekimler ve sızdırılan bilgilerin ardından, geçtiğimiz günlerde uçak gemisinde test edilen Porsche Taycan resmi olarak tanıtıldı.

2015 yılında bir konsept otomobil olarak duyurulduğunda “Mission E” olarak adlandırılan Taycan’in iki farklı modeli bulunuyor. Taycan Turbo ve Taycan Turbo S olarak adlandırılan modeller sırasıyla 150900 ve 185000 dolar fiyata sahip.

Porsche Taycan özellikleri: 450 km menzil

Her iki model dört tekerden çekişli ve yaklaşık üç saniye içerisinde 0 – 100 km hıza ulaşabiliyor. Kullanım şekline göre 380 km ile 450 km arasında menzile sahip olan araçların farkı, hızlanma söz konusu olduğunda ortaya çıkıyor.

Her iki aracın ortak özelliklerinden birisi de, 625 beygir güce eşdeğer bir elektrikli motora sahip olması. Turbo ve Turbo S’in arasındaki fark tam bu noktada, fırlatma kontrolü sistemi ile ortaya çıkıyor.

Taycan Turbo, 670 beygir güç üretebiliyor. Turbo S ise fırlatma kontrolü ile 750 beygir güç üretebiliyor. Bu sayede standart model 0 – 100 km hıza 3.2 saniye içerisinde ulaşırken, Turbo S aynı hıza 2.6 saniye içerisinde çıkabiliyor.

630 kg ağırlığındaki 93 kWh’lik bataryadan güç alan cihazlar, Tesla’nın tahtını sallamakta kararlı. Zira, bugüne kadar piyasaya sürülen elektrikli araçlar hızlanma gibi konularda Tesla’ya geride bırakmayı bir türlü başaramamıştı.

Porsche’nin dört yıl boyunca dile getirdiği detayların başında, aracın hızlıca şarj edilebilmesi geliyordu. Bu kapsamda her iki araç 270 kW’lık bir şarj cihazına bağlandığında 23 dakika gibi bir süre içerisinde yüzde 80 şarja ulaşabiliyor.

Tabi, 270 kW’lik şarj istasyonlarını bulmak bile şu anda oldukça zor. Bununla sınırlı kalmayan Porsche bayilerinde 350 kW şarj istasyonları inşa etme sözü verdi. Bu konuda ilk adım Volkswagen tarafından Kuzey Amerika’da atıldı.

İki hafta içerisinde basın mensuplarına sunulacak olan araç, şimdiden 300 bin civarında ön sipariş almayı başardı.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *