Parmak Maymun
6 Ağu, 2018 14:47 tarihinde eklendi

Parmak Maymun

Parmak Maymun

Parmak Maymun

Bu maymunların yaşam yerleri normalde Güney Amerika da bulunan Yağmur ormanlarıdır. Genellikle Bolivya, Peru, Ekvator, Brezilya, Kolombiya gibi ülkelerde daha çok görülmektedir. Bu hayvanların bu kadar yaygın ve evcil hale getirilmesinin en büyük etkeni ise parmak kadar küçük ve sevimli olmalarıdır. Maymunları sevip büyük olduğu için besleyemeyenler bu hayvanları tercih etmektedirler. Dünyanın en küçük maymun cinsi olma unvanı da parmak maymunlarına aittir. Parmak maymunlarının ağırlıkları 100 gram civarındadır. Genellikle 8-10 arasında değişen gruplar halinde bulunurlar. Toplu gezmeyi severler ve birbirlerine yardım etmeyi severler, cinslerine düşkün olurlar.

Fiziksel Özellikleri

  • Vücut Uzunlukları: 11,7-15,2 cm 
  • Kuyruk Uzunlukları: 17,2-22,9 cm
  • Maksimum ağırlıkları: 105 gram
  • Renkleri: Koyu kahve renkte olup, aralarda turuncu, altın renkli, beyaz, gri ve siyah tüylerden oluşurlar
  • Bu tür maymunlar kafalarını 180 derece döndürebilmekteler.

Parmak maymunlarının, belirli bir çiftleşme sezonları yoktur. Yıl içerisinde 2 kez doğum yapabilirler. Genellikle doğumları ikiz olmaktadır. Damak tatlarına oldukça düşkün olan bu hayvanların en tercih ettiği besin kaynağı ağaç reçinesi dir. Bununla birlikte ağaçlarda bulunan böcekler ve bazı meyvelerle de beslenmeyi tercih ederler.

Parmak maymunlarının satılması normalde yasaktır. Fakat kimse bunu bilmemektedir. Alıp beslemeye başladıktan sonra hiç kimse bir hak talep edemez ve hiç bir suç duyurusunda bulunamazlar. İyi ve yaş olarak küçük olanlarının değeri 3 ile 4 bin dolar arasında değişmektedir. Ne yazık ki parmak maymunlarını ailelerinden ayırmaları, onların depresyona girip ölmelerine bile sebebiyet vermektedir. Bu nedenle hiç bir maymun türü evde beslemek için uygun değildir. Kişilerin kendi menfaatleri doğrultusunda alıp sevdikleri ve besledikleri bu hayvanlara yaptıkları iyi bir şey olmadığı gibi toplu şekilde yaşamaya yönelik bünyelerinden dolayı onlara eziyet vermektedirler.  Nesli tükenmekte olan Hayvanlar listesinde bulunan parmak maymunlarını doğasından ve ailesinden ayırmayınız.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *