Nokia’dan çılgın proje: Ay’a baz istasyonu açacak!
18 Eki, 2020 15:00 tarihinde eklendi

Nokia’dan çılgın proje: Ay’a baz istasyonu açacak!

Nokia’dan çılgın proje: Ay’a baz istasyonu açacak!

Nokia, Ay’da çalışmalar yapmak için Nasa’dan 14,1 milyon dolarlık fon aldığını açıkladı. Şirketin çalışmaları arasında Ay’a baz istasyonu açmak da var. Nokia Ay’a baz istasyonu açacak!

Nokia Ay’a şebeke kurmak için ciddi bir yatırım aldı!

Son yıllarda yeniden yapılanmaya giden ve popülerliğini tekrar kazanmak isteyen teknoloji şirketi Nokia, Nasa’dan 14,1 milyon dolar değerinde ciddi bir yatırım aldı. Şirketin aldığı bu parayla Ay’da kullanılabilecek bir 4G şebekesi kurmak istediği de gelen haberler arasında bulunmakta. Akıllı telefon piyasasındaki geri planda kalmışlığını bu yol ile ters köşe yapmayı isteyen Nokia’nın çılgın projesi uzay ve teknoloji meraklıları tarafından ilgiyle karşılandı.

Nokia Ay yüzeyine 4G şebekesi yerleştirecek

NASA’nın, çarşamba günü açıkladığı “Ay yüzey araştırma misyonları” için toplam 370 milyon dolarlık bir bütçe belirlendi. Bu bütçeden aslan payını SpaceX, United Launch Alliance gibi dev şirketler alırken Nokia da ses getirecek bir proje için pay kapmayı başardı. Günümüzde her yerde kullanılabilen 4G LTE ağlarının kullanım kapsamı konusunda Nokia gözünü oldukça yükseğe dikti. Şirket Amerika, uzaya “ilk LTE/4G iletişim sistemini” yerleştirmek için NASA Programından 14,1 milyon dolar fon desteği aldı. NASA, “sistemin Ay yüzeyi iletişimini daha uzak mesafeler için de destekleyebileceğini, bağlantı hızını artırabileceğini ve mevcut standartlardan daha fazla güvenilir olduğunu” belirtiyor.

Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Nokia’nın Ay’a 4G bağlantı desteği getirecek sistemi, sadece astronotlar tarafından kullanılmayacak. Uzay araçlarında, gelecek yıllarda Ay’da kurulması planlanan uzay üssünde ve gelecekteki uzay maceralarında bu 4G bağlantısı kullanılabilir olacak. NASA’nın üst düzey yetkililerinden Jim Reuter, konuyla ilgili açıklamalarında NASA’nın da şirket için elinden geleni yapacağını söyledi. Reuter ayrıca “Dünya için geliştirilebilen bir teknolojinin Ay yüzeyine nasıl uyarlanabileceğini görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *