Nikon’un muhteşem fotomikrograf yarışması!
18 Eki, 2020 15:00 tarihinde eklendi

Nikon’un muhteşem fotomikrograf yarışması!

Nikon’un muhteşem fotomikrograf yarışması!

Pek çok tarzda yarışma düzenleniyor. Nikon’un da farklı fotoğrafçıları bir araya topladığı ve düzenlediği yarışmalar bulunuyor. Bunlardan birisi olan” Nikon Small World Photomicrography Contest 2020” yani ” Nikon Küçük Dünya Fotomikrograf Yarışması 2020” olarak da adlandırılan bu yarışma, bilimin ve fotoğrafçılığın tek potada birleştiği bir dünyaya bizleri sürüklüyor. İşte bu yılın kazanan muhteşem fotoğrafları:

Nikon Küçük Dünya Fotomikrograf Yarışması 2020 kazananları

Nikon’un 46 yıldır düzenlediği Küçük Dünya Fotoğraf Yarışması’nın kazananları arasında gerçekten çok iyi fotoğraflar bulunuyor. Yaklaşık 100 ülkeden binlerce fotoğrafın birbiriyle rekabet ettiği bu yarışma çok renkli fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

Bunun yanında canlıların mikroskobik görüntüleriyle karşılaşıyoruz ve bu da bize doğanın çok farklı yönlerini gösteriyor. Mikroskopla büyütülerek ve renklendirilerek çekilen bu fotoğraflar aynı zamanda bilime de önemli katkı sağlıyor olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu yılın kazanan fotoğrafının kazanan ismi ise bir zebra balığının iskelet yapısını fotoğraflayan, pul yapısı gibi detayları da içeren fotoğrafıyla Daniel Castranova oluyor. Söz konusu fotoğraf, ustaca oluşturulmuş ve teknik olarak kusursuz bir fotoğraf olarak tanımlanıyor. Fotoğrafın oluşturulması hikâyesi ise en az bu ödülün kazanılmasına kadar önemli bir süreci içine alıyor.

Nikon-Kucuk-Dunya-Fotomikrograf-Yarismasi-00

Birincilik ödülü Daniel Castranova

Fotoğraf özel bir mikroskop ile 350’nin üzerinde görüntünün birleştirilmesi ile oluşturuldu. Bilimsel bir keşfi de içinde barındıran bu fotoğraf, daha önce sadece memelilerde olduğu düşünülen bir özellik olan, balığın kafatasındaki lenfatik damarları ortaya çıkarıyor.

Nikon-Kucuk-Dunya-Fotomikrograf-Yarismasi-00

İkincilik Daniel Knop

İkincilik ödülü ise Daniel Knop‘a gidiyor. Knop, bir palyaço balığının embriyonik gelişiminin bir görüntüsüyle yarışmada ikincilik koltuğuna oturuyor. Üçüncü olan fotoğraf ise bir süredir yarışmanın bilinen simalarından olan Dr. Igor Siwanowicz‘e gidiyor. 2011 yılında birincilik ödülü kazanan Siwanowicz, 2019 yılında da ikincilik kazanmış ve toplamda 17 kez Nikon Küçük Dünya Fotomikrograf Yarışması’nda ödül kazanıyor.

Nikon-Kucuk-Dunya-Fotomikrograf-Yarismasi-ucunculuk

Üçüncülük ödülü Dr. Igor Siwanowicz

Yarışmanın diğer kazananları haberin başında yer alan galeriden görülebilir.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *