Nazar Belirtileri ve Çözümleri
23 Tem, 2018 15:15 tarihinde eklendi

Nazar Belirtileri ve Çözümleri

Nazar Belirtileri ve Çözümleri

 Nazar

Efendimiz’in (a.s.m) “Nazar haktır, kader ile yarışan bir şey olsaydı, nazar değme işi yarışıp onu geçerdi (kaderi değiştirirdi)” dediği nazarın tesirini yaratan Cenab-ı Hak’tır. Her türlü derdi verirken meşru olarak dermanını da yaratan Cenab-ı Hak, nazardan kurtulmanın yollarını Efendimiz’in (a.s.m.) uygulamaları ile göstermiştir. Nazarın gerçek olduğu, nazar edilen kimsenin hastalanmasına, hatta ölümüne sebep olduğu da bilinen ve kabul edilen bir hakikattir. Tıp ‘ın çare bulamadığı bazı hastalıklar ve vakalar vardır. Nazarda bu hastalıklardan birisidir. Tıpta herhangi bir adı ve teşhisi yoktur.

“Göz değmesi haktır. Deveyi kazana, insanı da kabre girdirir.” Bu hadis nazar‘ın ne kadar tehlikeli ve ciddi bir durum olduğunu gösteriyor.

Nazar Neden Olur ?

 • Erkeklere nazar olması Kandınlara göre daha azdır.
 • Kadınlara nazar değmesi de çocuklara göre daha azdır.
 • Bu durumda en çok çocuklara nazar değmektedir.
 • Kişi zenginse zenginliğine haset edilebilir.
 • Kişi güzel veya yakışıklıysa güzelliğine haset edilebilir.
 • Kişi iş yaşamında başarılıysa, başarısı kıskanılabilir.

Bu durumlarda kişi’nin enerjisi bu kadar yoğun haset ve kıskançlığa karşı gelemez ise nazar durumu gerçekleşir.

 • Güzel bir kadına, kendisinden daha çirkin bir kadın imrenerek ve kıskanarak bakarsa nazar değebilir.
 • Güzel bir kadına sahip olmayan bir erkekte, bu güzel bayana nazar değebilir.
 • Çocuğu olmayan anne ve babalar
 • Çocuğu olupta başkalarının çocuğuna imrenerek bakmak ve o çocukları kıskanmakta kıskanılan çocuk için çok tehlikeli bir durumdur.
 • Erkekler Kadınlara ve çocuklara göre hem fiziki açıdan hemde psikolojik açıdan kadın ve çocuklardan daha güçlü olduğu için Nazar erkeklerde az rastlanır. Bunun bir diğer nedeni ise erkeklerin kadınlar kadar kıskanılacak bir durumunun olmamasıdır.
 • Kimi zaman kişi istemeden ve bilmeden karşıdakine nazar değebilir. Bu sebeple kişiye olan bakışınızı ve düşüncelerinizi masum şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Nazar edenler sadece insanlar değildir. Cinlerde nazar edebilmektedir.

Nazar Belirtileri

 • Dünyada mıyım değil miyim diye düşünmek

Sık sık kendini bu Dünya ya ait olmadığını düşünerek çıkmaza girer. Kendisinin var olup olmama hissine kapılarak içinden çıkamayacağı bir düşünce yoğunluğuna girer.

 • Birisiyle konuşurken ne diyeceğini unutmak

Normal insanlarda yani Nazar’a maruz kalmamış kişilerde de görünsede Nazar vakalı kişilerde daha sık görünen bir sorundur. Çocuklarda bu durum kekeme gibi kelimeleri getirememe durumuda gözlemlenir.

 • Aynaya aniden bakınca bir anlık korku ve dalıp gitme durumu

Kişinin aynaya bakamaması veya bakıyorsa da korkarak bakma durumudur. Kimi belirtilerde ise Aynaya uzun süre bakıp sabit bir yere çakılı kalma gözlemlenir.

 • Daralma ve Kendisini açık alana atma isteği

Kişi bunalıma girer ve evde durmak istemez. Herşeyin üzerine üzerine geldiğini düşünerek dışarı çıkıp rahatlamak ve içini boşaltmak ister. Daralmaya bağlı olarak, ara ara nefes alma hızının yavaşladığı ve derin nefes aldığı gözlemlenir.

 • Sürekli Huzursuzluk ve Aksilikler

Kişinin sürekli huzursuz olması ve hayatındaki herşeyin aksiliklerle dolu olduğunu gözlemleyen ve hiç olmadık yerde sinirlenip tepki vermesi de nazar belirtileri arasındadır.

Bu durum çocuklarda da aynıdır. Onlarda olur olmadık zamanlarda sinirlenir,ağlar ve tepki gösterir.

 • Devamlı Halsizlik ve Bitkinlik

Nazar ‘ın en belirgin özelliklerinden biride kişinin kendi vücudun da sürekli Halsizlik ve bitkinlik hissi duymaktır. Kişi kendisini bezmiş ve hayattan sıkılmış gibi hisseder, hiç birşey yapmak istemez. Bu durum çocuklarda da eskisine göre daha fazla uyuma ve uykuya bağlı olarak sersemlik gözlemlenebilir.

 • Baş ağrısı ve Bazı şeyleri düşünerek karamsarlığa kapılma ve hüzün

Bu belirtide kişinin normal baş ağrısından farklı olarak kafasının döndüğünü hissedebilir. Kendi içerisinde kendisinin de bilemediği sıkıltılar, daralmalar ve bazı karamsar düşüncelerde gözlemlenir. Durduk yere aklına olmadık şeyler getirip hüzün ve üzüntüye kapılma hissi de nazar belirtilerinin içinde yer almaktadır.

 • Yemekten zevk alamama durumu

Yediği yemeklerden zevk alamama ve yemeklerin tatsız tuzsuz olduğunu ifade ederek şikayet etmek.

 • Bu Ben miyim ? düşüncesi

En çok görünen belirtilerden biri olan Nazar belirtisi budur. Kişi sürekli kendisini, bedenini sorgulama ihtiyacı duyar ve düşüncelerin içerisinde kaybolup gider.

 

Nazar’ın Çözümü Nedir ?

Sahabilerden Amr bin Rebia, Sehl bin Huneyf’i yıkanırken görür, nazar eder. Sehl çarpılmış gibi yere yıkılır. Alıp Peygamberimiz’in (a.s.m.) bulunduğu yere götürürler. Durumu öğrenen Peygamberimiz “Kimden şüphe ediyorsunuz?” diye sorar. Sahabiler, Amr bin Rebia’nın ismini verirler. Bunun üzerine Peygamberimiz Amr’ı azarlayarak “Sizden biriniz neden din kardeşini öldürüyor? Biriniz kardeşinde beğendiği, hoşuna gittiği bir şey gördüğü zaman ona mübarek olması için dua etsin (Maşaallah, Barekallah gibi sözler söylesin)” buyurur.
Daha sonra Peygamberimiz bir miktar su ister ve nazar eden Amr’ın abdest almasını emreder. (İbni Mace, Tıb: 32, Müsned, 3: 447)
Bir nevi abdest olan bu tatbikatı fıkıh alimlerimiz şöyle tarif ederler: Bir kabın içine su konur. Nazar eden kimse bir avuç alır, ağzını çalkalar, suyu kabın içine püskürtür. Sonra aynı sudan alarak yüzünü yıkar, sonra sol eliyle su alarak sağ elini yıkar, sağ eliyle de alarak sol elini bileklere kadar yıkar. Daha sonra sağ ve sol dirseklerini yıkar. Sonra dirseği ve omuzu arasını yıkar. Sonra ayaklarını, sağ ve sol dizini yıkar. Elini ve ayaklarını yıkarken, kolunu ve dizinden aşağısını yıkamaz. Daha sonra sağ böğrünü aşağı doğru yıkar. Bütün bu organlarını yıkadıktan sonra su aynı kapta biriktirilir. Nazar eden kişi bu işi tamamladıktan sonra su kabını alarak nazar ettiği şahsın arkasında durup başına döker. (Nevevi, Şerh-u Sahih-i Müslim, 14: 172-173.)
Kullanılan bu su pis sayılmamaktadır. Bunu Peygamberimiz’in (a.s.m.) bizzat kendi tatbikatından anlamaktayız.
Peygamberimizin kısaca tarif ettiği ve alimler tarafından da genişçe izah edilen bu yıkamanın bilinmeyen pek çok hikmeti, şüphesiz vardır. En azından nazar şüphesini gidermek için bu sünneti yapmak gerekir. Bu yıkama ve dökme işi sahabiler tarafından da zaman zaman tatbik edilmiştir.
Bu iş yapıldıktan sonra nazar eden kimse bereket duasında bulunarak, “Maşaallah, La kuvvete illa billah” derse, meydana gelebilecek zararı Allah’ın gidereceği bildirilmektedir. Zaten bu yıkama işinin yapılması bir nevi fiili duadır. Tesir ve şifa ise Allah’tan beklenmelidir.
Nazardan Korunmak İçin
Nazardan ve ondan gelebilecek şerden Allah’a sığınmalıdır. Hz. Aişe’den öğrendiğimize göre, Peygamberimiz ona göz değmesine karşı rukye yapmasını (dua okumasını) emretmiştir. (İbni Mace, Tıb: 34)
Başka bir hadiste “Nazardan Allah’a sığınınız” (İbni Mace, Tıb: 32) buyurularak, şifayı Allah’tan istememiz tavsiye edilmektedir.
Peygamberimiz’in (s.a.v.) göz değmesi karşısında ondan korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebu Said el-Hudri (r.a.) şöyle anlatmaktadır:
“Resulullah (a.s.m.) (Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım, gibi dualarla) cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah’a iltica ederdi. Sonra Muavvizetan (Felak ve Nas Sureleri) inince bu surelere devam etti. Diğer duaları terk etti.” (İbni Mace, Tıb: 34)


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *