Teknoloji

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ?

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ?

İnternetin önlenemez bir şekilde yayılması ve teknolojik gelişmeler, akıllı telefonları da vazgeçilmez kılmıştır. Mobil cihazlar olarak da bilinen akıllı telefon ve tablet cihazlarda web siteleri için daha kullanışlı olması açısından mobil uygulamalar geliştirilmiştir. Her konuda içerik sağlayan web siteleri, mobil cihazlar ile de her an ulaşılır olmak için yeni gelişmelerin gereği olarak mobil uygulamalar yapmak istemektedirler.

Önemli derecede yazılım bilgisi ya da ciddi bir maddi kaynak gerektirdiği düşünülen mobil uygulamalardan bu nedenle uzak durulmaktaydı. Ancak günümüzde geliştirilen çok basit platformlar sayesinde yazılım, kodlama ya da programlama dili bilmeye gerek kalmadan, dilediğiniz mobil uygulama, çok düşük maliyetlerle ve kolay bir şekilde yapılabilmekte ve bizzat kendinizce yönetilebilmektedir.

Mobil Uygulama Platformlarının İsimleri

İnternet kullanıcılarının hiç bir programlama bilgisi olmasa da iOS, Windows ve Android ve için uygulama yapmasına, sonra da bunu Google Play ya da iTunes’da yayınlama imkânı sunan MobiRoller, Goodbarber , ShoutEm, Appery, Mobile Roadie, The AppBuilder, Appy Pie, AppMachine ve AppMakr gibi birçok farklı platform bulunmaktadır. Bu platformlara üyelikler aylık 14 $ gibi bir fiyatlandırma ile başlayıp daha da artmaktadır.

İki Uygulama Örneği

En popüler mobil uygulama hazırlama platformlarından biri olan MobiRoller; tamamen ülkemizde üretilip, Türkçe desteği de olan, ayrıca fiyatı da uygun bir platformdur. iPhone ve Android uygulamaları ile uyumludur. Kontrol paneli kolaylıkları ile içerik ve tasarım, dileğinize göre kolayca değiştirilebilmektedir. Diğer bir popüler platform olan Goodbarber ise sadece dört işlem adımı ile mobil uygulama tasarımını mümkün kılmaktadır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu