İnşaat

Mimari Proje Nasıl Hazırlanır ?

Mimari Proje Nasıl Hazırlanır ?

Bina ya da herhangi bir yapı inşa edilmeden önce dış görünüşünden iç yapısına, çevreyle olan ilişkisinden kullanılacak kitlelerin oranlarına kadar tüm ayrıntılarını gösteren projelere mimari proje denilmektedir. Bu ayrıntılı projeler hazırlanmadan önce ön hazırlık yapılmakta ve toplanan verilere göre de birkaç aşamada proje tamamlanmaktadır. Proje hazırlanmadan önce yapılacak incelemeler arsanın topoğrafik durumu, elektrik, yol ve şebeke ile olan ilişkisi, imar durumu, manzara yapısı, arsanın yapılacak binaya uygunluğu, iklim şartları şeklinde sıralanabilmektedir. Proje yapacak olan mimar tüm bu sayılan durumları inceledikten sonra mesleki bilgisiyle harmanlayarak mimari proje yapım aşamalarına geçmektedir.

Mimari Proje Hazırlama Aşamaları

Eskizler: Mimarlar projenin ilk aşamasında taslak denilen eskizleri çizmektedir. Bu taslak çizimlerde mimari proje sadece kesitten ibarettir. Eskiz kağıtlarına çizilen duvarlar sadece tek çizgi olarak gösterilmektedir. Eskizler çevredeki mimari yapının durumu, ekolojik koşullar göz önünde bulundurularak ve mühendislerden görüşleri alınarak oluşturulmaktadır.

Ön Proje: Bu aşama artık eskizlerin planlara yansıtılması aşamasıdır. Kat planlarından bodrum planlarına kadar detaylar ön proje aşamasında ortaya çıkmaktadır.

Kesin Proje: Ön proje üzerinde gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra ise mimari proje kesin proje aşamasına gelir. Kesin projede her detay uygulamaya konulacak şekilde ortaya koyulmuştur.

Uygulama Projesi: Mimari projelerin en son ve en detaylı halidir. Artık bu aşamada binanın iç ve dış yapısının görünümü bitmiş gibi ortaya koyulmaktadır. Uygulama projesi hazırlarken mimar yapının fonksiyonel alanlarının detay resimleri, detaylı planlar, kesitler ve görünüşleri çizmektedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu