Teknoloji

Milletvekilleri Facebook Libra için mektup gönderdi

Facebook Libra ile yakın zamanda kripto para dünyasına giriş yaptı. Yalnızca bir sosyal medya platformu olmadığını gösteren Facebook aynı zamanda dijital cüzdanı Calibra’yı da tanıtmıştı. Tüm dünyada dikkat çeken bu girişimin ardından birçok kişi konuyla ilgili fikrini söylemeye başladı. Son olarak, ABD’deki demokratlar Facebook Libra ile ilgili bir çağrıda bulundu. Milletvekilleri, yeni kripto para biriminin küresel finans sistemine getirebileceği olası risklerin araştırılma aşamasında Libra ve Calibra çalışmalarının durdurulmasını istiyor.

Maxine Waters: Facebook Libra durdurulmalı

Facebook Libra kripto para dünyası için yakın zamanda tanıtıldı. Daha sonrasında ise konuyla ilgili birçok cepheden açıklamalar geldi. Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters, yeni Facebook projesinin açıklanmasının ardından Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e, Calibra CEO’su David Marcus’a ve projenin operasyon direktörü Sheryl Sandberg’e bir mektup gönderdi. Waters’ın mektubu Mali Hizmetler alt komite liderleri tarafından da imzalandı.

Waters yazdığı mektupta Libra gibi ürün ve hizmetlerin uygunsuz bir şekilde düzenlenmiş ve bunun yetersiz denetimden gözden kaçmış olma ihtimaline değindi. Bu durumunda ABD’yi ve küresel finansal istikrarı tehlikeye sokacağına dikkat çekti. Ortaya çıkacak güvenlik açıklarının kütü niyetli kişiler tarafından art niyetli kullanılabileceğini de söyledi.

Mektupta, Facebook’un dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasına sahip olduğu bu yüzden gerekli risk incelemeleri tamamlanana kadar planlarını derhal indirmeleri gerektiği yazıyor.

Projeye şüpheci yaklaşan yalnızca demokratlar değil. Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Mike Crapo da 16 Temmuzda David Marcus ile masaya oturmuştu. Crapo, Marcus’a yeni kripto para birimi ve dijital cüzdan ile ilgili gizlilik endişelerinden bahsetmişti.

Facebook cephesinden de konuyla ilgili açıklama geldi. Facebook sözcüsü, süreç devam ederken milletvekilleriyle birlikte çalışacaklarını, Mali Hizmetler Komitesi’nden gelecek olan soruları yanıtlamak için hazır olduklarını belirtti.

Demokrat Parti, haziran ayının ortalarında Facebook’a Libra konusunda dur demişti. Waters yaptığı açıklamalarla Facebook’un acil eylem bırakmasını talep etmişti. Son gönderilen mektup ile birlikte Libra için durdurma talebi kağıda dökülmüş oldu. Bundan sonraki süreçte Facebook ve Demokratlar cephesinden nasıl hamleler yapılacağı, şimdiden merak edilmeye başlandı.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu