Metraj Nedir ? Nasıl Yapılır ?
13 Şub, 2018 18:06 tarihinde eklendi

Metraj Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Metraj Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Metraj Nedir ? Nasıl Yapılır ?

İnşaat başta olmak üzere pek çok alanda kullanılan metraj kelime anlamı olarak metreden yani ölçmeden gelmektedir. Metraj nedir sorusunun daha açık tanımlaması ise yapılacak projelerde tüketilecek kaynak miktarına yönelik ‘ne kadar’ sorusunun cevabını bulmak için yapılan tüm işlemlerdir. İnşaat projelerinden örnek vermek gerekirse projenin uygulamasına başlanmadan önce tüm malzemelerin (tuğla, seramik, demir, çimento vb.) metrajı yapıldığında aslında inşaata gidecek tüm malzemelerin ne kadar olduğu hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar farklı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır.

Metraj Nasıl Yapılır ?

Herhangi bir şeyin metrajının yapılabilmesi için öncelikle metraj nedir iyice öğrenmiş olmalıdır. Hesaplamanın inceliklerine geçmeden önce ise mutlaka kişinin proje, plan okumasını bilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu hesaplamalar dört işleme dayalı basit hesaplar olsa da proje okumayı bilmeyenin yapması oldukça zordur.

Metraj nasıl yapılır konusuna geçmeden önce bir diğer ön hazırlık da iş kalemlerine göre birimleri de göz önünde bulundurularak gerekli ölçümlerin yapılmasıdır. Yapılacak metraj işlemine göre ağırlık ya da uzunluk birimlerine göre tüm ölçümler yapılmalı, ardından hesaplamalara geçilmelidir. Bu işlem daha çok giderlerin ve masrafların ortaya çıkarılması için yapıldığından titiz davranılmalıdır. Örneğin temel kazısının metrajı yapılacaksa öncelikle temele ait kesitlerin yer aldığı mimari proje incelenir. Ardından bu kesitler en x boy x derinlik çarpımına göre m3 olarak hesaplanır. Tüm kesitlere harcanacak miktarın bulunabilmesi için gidecek malzeme miktarı toplanır ve gerekli ise kullanılacak malzeme miktarının parasal değeri bulunur.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *