Medium’un genel çehresi değişti: Eleştiriliyor!
18 Eki, 2020 15:00 tarihinde eklendi

Medium’un genel çehresi değişti: Eleştiriliyor!

Medium’un genel çehresi değişti: Eleştiriliyor!

Medium, çevrim içi yayın platformları arasında en popülerleri arasında yerini alıyor. Platform 2012 yılında kurulmasına rağmen yıllar içinde milyonlarca kişiye ulaşmasının yanında, pek çok kişinin özgün yazılar paylaşmasını ve okumasını sağladı. Yıllar içinde elbette tasarımsal açıdan değişiklikler geçiren platform şimdi de logo değişikliği ve arayüzde bazı değişiklikler ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Medium logo değişikliği ile yeni çehresine kavuşuyor.

Medium logo değişikliği ile birlikte farklı bir görünüme kavuşuyor

Şu an için pek çok haber sitesi bulunmasının yanında, blog yazıları paylaşmayı sağlayan platformlar bulunuyor. İnternet çöplüğünde yolunu bulmakta zorlananların kaçtığı Medium, İnternet üzerinde yayımlanan haberlerin ya da daha detaylı araştırma yazılarının daha niş bir kitleye seslenmesini sağlıyor.

Haliyle yapılan yeni değişiklikler de insanların ilgisini çekiyor. Logo tarafında yaptığı değişiklik ile eleştirilen Medium, minimal yapısıyla ün salmasına rağmen seçilen logo tasarımı oldukça karmaşık kalıyor ve hiçbir anlamı bulunmuyor. Bu sebeple eleştirilen platform aynı zamanda arayüz tarafında da değişikliğe gitti.

Medium-logo-degisikligi-00

Yeni Medium logosu

Sitenin genel tasarımı siyah ve beyaz renklerden oluşuyor. Bu noktada tasarıma pek dokunulmamış olsa da yine de sıkı kullanıcalar bu durumu eleştiriyor. Medium yeni tasarımını dil ve tipografiden aldığını söylüyor. Medium’dan Karen Tropen, elipslerin farklı formlarını temsil eden yeni tasarımı, ”bitmemiş veya yaklaşmakta olan bir düşünceyi” temsil ettiğini söyleyerek açıklıyor. Twitter üzerinde ise konu hakkında kullanıcılardan paylaşımlar da geliyor.  Yeni tasarlanan logonun, anlaşılmadığı, iş modellerine gönderme yaptığı, yorumları yapılırken aynı zamanda 2020’deki kafa karışıklığını temsil ettiğini düşünenler de bulunuyor.

İşte yapılan Twitter paylaşımlarından birkaçı:

Medium bundan önce 2015 yılında bir tasarım değişikliğine gitmiş ancak bir noktada bu kadar eleştirilmemişti. Yeni tasarım hakkında ne düşünüyorsunuz?Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *