MEB’den karneler hakkında açıklama geldi
5 Eki, 2020 19:26 tarihinde eklendi

MEB’den karneler hakkında açıklama geldi

MEB’den karneler hakkında açıklama geldi

Corona virüsü sebebiyle okullar da dijital eğitime geçmişti. Hâl böyle olunca yaz tatilinin de gelmesiyle birlikte ilkokul ve ortaokul karneleri ile ilgili sorular gelmeye başladı.

E-okul ortamından rahatlıkla karne dökümünü görebilen öğrenciler ve veliler, eğer fiziksel bir karne istiyorsa, MEB ile iletişime geçmek zorunda. Karneyi almak oldukça kolay. Peki ilkokul ve ortaokul karneleri nasıl alınır?

İlkokul ve ortaokul karneleri nasıl alınır?

Geçen hafta alınan bir karara göre ilkokul ve ortaokul karnelerinin bir elektronik ortam sayesinde velilere ve öğrencilere ulaştırılması planlanmıştı. İlgili açıklamada bu kişilerin karnelere erişebileceği belirtilmişti.

Liselerde ise 2019-2020 eğitim ve öğretim yılını temsil eden birinci dönem puanının, bütün öğrenciler için, yıl sonu başarı puanı olarak kullanılacağı söylenmişti. Bunun dışında lise karneleri hakkında bilinenler neler?

İlkokul ve ortaokul karneleri nasıl alınır

Veliler ve öğrenciler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un yaptığı yeni açıklamaya göre, ilkokul ve ortaokul karnelerini e-okul üzerinden alabilecek. Lise karneleri ise bir randevu aracılığı ile okuldan alınabilecek.

Böylece karnesini bir an önce almak isteyen bir öğrenci artık beklemek zorunda değil. Bilindiği üzere Türkiye, yıllardır notların dijital bir ortam aracılığı ile yayımlandığı bir sistemi kullanıyor.

İlkokul ve ortaokul karneleri

Buna rağmen karnelerin fiziksel bir şekilde dağıtılması fikri askıya alınmadı. Zira lise karneleri hâlâ daha okuldan dağıtılıyor. Bu sebeple dijital olmayan karneler henüz önemini yitirmiş değil.



Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *