Teknoloji

MEB’den EBA açıklaması: siber saldırı!

Uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA’nın dün sabah saatlerinde yoğunluk nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi, ülke gündemine oturmuştu. Sistemin verdiği ‘Çok Kabalık’ uyarısı sosyal medyada oldukça konuşulurken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasının ardından MEB’den bir açıklama daha geldi.

MEB’den EBA siber saldırı açıklaması!

Sorunun ana kaynağının yoğunluk olduğu açıklamada doğrudan ifade ediliyor olsa da, açıklamanın sonunda yer alan siber saldırı ifadesi dikkat çekiyor. MEB’in açıklamasına göre kesintinin yaşandığı saatlede birden fazla DDoS saldırısı oldu.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklaması;

“22 Eylül itibarıyla uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içerisinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırılmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur. Eş zamanlı kullanım kaynaklı ortaya çıkan durumla ilgili tespitler anlık olarak yapılmış ve aynı gün iyileştirmeler devreye alınmıştır.

DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür. Bu durumun erken farkına varılması ile anında gerçekleştirilen müdahaleler neticesinde 2 saat içerisinde EBA Platformu ve EBA Canlı Ders sistemi normal hizmet sunmaya devam etmiştir.”

EBA siber saldırı açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu