Mars Nasıl Oluştu?
31 Tem, 2018 4:10 tarihinde eklendi

Mars Nasıl Oluştu?

Mars Nasıl Oluştu?

Mars Nasıl Oluştu?

Son zamanlarda dünyamıza daha yakın olan mars nasıl oluştu? Bu konu hakkında çoğu bilim adamları hala araştırma yapmaktadır, araştırmalarına göre bazı kesin bilgilere ulaşan bilim adamlarının teorilerini aşağıda kısa bilgiler halinde açıklamaya çalışacağız. Dünya’dan sonra yaşam olanakları açısından ilk sırada yer alan mars gezegeninin dünyaya dair bir çok benzerliği bulunmaktadır. Bilim adamlarına deyişine göre karbondioksit ve su açısından oldukça zengin olduğu gözlemlenmektedir.

Peki Mars’ta yaşam var mıBu sorunun cevabına gelecek olursak bilim adamlarının bir diğer teorisi ise su olduğu için yaşamın olması da mümkündür, çünkü insanoğlu su olmadan yaşayamaz. 2003 yılının Haziran ayında Avrupa uzay ajansının “Mars Express” projesi adı altında Mars’a bir uzay aracı gönderildi. Gönderilen bu araç yaklaşık 6 ay sonra Mars “Kızıl Gezegen” olarak da bilinen gezegene ulaştı.

Gönderilen bu uzay aracının amacı ise gezegendeki su damlalarını, toz tanelerini incelemekti. Gezegene ulaştığı sırada ise bazı kazalar meydana geldi, ama bilim adamları yinede Mars’tan görüntü almayı başarabildi. Çözünürlük açısından çok yüksek bir açıya sahip olan bu kameralar gezegenin neredeyse üçte ikisini görüntüledi. Bazı bilim adamları bu görüntüleri hala incelemekte olup su ve yaşam’dan hariç diğer teorilerinin nasıl geliştiğini düşünmektedirler.

Bir diğer teori ise şu şekilde gelişti:

Milyarlarca yıl önce kurumuş su yataklarının bulunması bilim adamlarının kafalarını iyice karıştırmaktadır. Eski yıllardan beri suyun aktığı sonraki dönemlerde ise kuruduğu düşünülmektedir. Yani bugünkü zamanlarda da olduğu gibi su bir süre akıyor volkanik faaliyetler meydana geliyor ve yine bir süre sonra suyun bittiği gözlemleniyor. Gözlemlemelerin sonucundan ise buzların eridiği sonrasında zamanla yerin çeşitli nedenlerden dolayı kuruduğu görünüyor.

Yapılan araştırmalara göre Mars’ta bir günün dünya saatine göre 40 dakika daha uzun olduğu gözlemlenmektedir. Güneş’e göre dünyadan sonra en küçük ikinci gezegen olduğu bilinmektedir ki zaten buda dünya ile benzer yönünü ortaya koymaktadır.

Son olarak bazı teoriler ise şu şekildedir;

  • Bazı bilim adamlarına göre ise Mars gezegeni‘nin ölümcül nedenlere yol açabileceği düşünülmektedir. Bu nedenler gezegendeki sıcaklık ortalamalarının çok düşük olmasıyla sonuçlanmaktadır. -90 dereyece kadar düşen sıcaklığın nadiren 0 dereceyi görmesi ölüm riskini artırmaktadır.
  • Bu gezegende dünyadaki gibi sıcak ve soğukluğu dengede tutacak bir atmosfer bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise Mars’taki atmosferin %95’i karbondioksitten oluşmasıdır. Kısaca kumların kapladığı kırmızı renge yakın olan adından da anlaşılacağı üzere kızıl gezegen’de uzay kıyafeti olmadan dolaşmak pek mümkün olmayacaktır.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *