Mariana Çukuru Gerçekleri
10 Tem, 2018 15:07 tarihinde eklendi

Mariana Çukuru Gerçekleri

Mariana Çukuru Gerçekleri

Mariana Çukur’u nerededir? Derinliği ne kadardır? Mariana Çukur’u Nasıl oluşmuştur? İlk kim inmiştir? İlk nezaman inilmiştir? Mariana’da yaşam varmı dır?

Mariana Çukur’u

Maria çukuru, Dünya üzerinde bilinen ve görülen en derin nokta’dır.
O kadar derinki hepimizin bildiği everest dağını ters çevirip o çukura yerleştirmeye kalksak 1 kilometre daha mesafe kalmaktadır. (Everest dağı yaklaşık 8.900 metredir.)
Bazı çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilere dayanarak, derinliği 10.994 metre olup, uzunluğu 2.542 kilometre ve genişliği 70 kilometredir. Suyun içine atılan 1 kg ‘lık maddenin en dip noktasına ulaşması yaklaşık 1 saat sürmektedir. Japonya ve Endonezya ‘nın tam ortasında yer alan bu çukur 2. Büyük Okyanus’ ta yer almaktadır.
Mariana çukuru, pasifik plakası ve mariana plakası’nın birbiriyle çarpışması sonucu meydan’a gelmiştir.
Günümüzde de ara ara iki plaka’ nın birbiriyle çarpışmalarını görmekteyiz. Bu çarpışmalar sonucunda şiddetli deprem ve tsunamiler ‘e sebebiyet vermektedir. Bunun en büyük iki örneği’ de Endonezya ve Japonya’ da görülen ve binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddetli deprem ve tsunami dir.
Mariana çukuru’nun, dip noktasındaki olan basınç, yeryüzündeki basınç’a göre 1000 kat daha fazla ve yoğundur.

Peki Mariana Çukur’ unda Hayat Varmı dır?

Yapılan araştırmalar sonucunda mariana’nın en dip noktasında yaşam belirtilerinin olduğu söylenmektedir. Yüksek basınç’a dayanıklı bir çok balık türü ve mikroorganizma’ lar bu çukurda yaşamını sürdürmektedir.
Bu kadar derinde yaşayan canlıların daha uzun yıllar yaşamaları ve şuan orda bulunan balıkların, Tarih öncesi dönemden kaldığı söylenmektedir.
1951 yılında bulunan bu çukurdan önce 3 büyük çukur bilinmekteydi.( Filipinler 10.540 metre, Japonya 10.545 metre, karmadek takımadaları, 9.425 metre).
İlk araştırmalarda Mariana Çukuru‘nun derinliği 11.521 metre olarak hesaplanmış fakat 1995 yılında yapılan araştırmalar sonucunda asıl derinliği 10.916 olduğu kesinleştirilmiştir.

Mariana Çukuru’na İlk İniş

Mariana Çukuru‘na inmeyi başaran ilk iki kişi, 23 Ocak 1960 Tarihinde ( ABD ‘li teğmen ‘Donalt Walsh’ ve İsveç’li bilim adamı ‘Jacques Picard’) ‘Trieste’ adı verilen, Batiskaf ile Okyanus’un derin sularına indiler. Bu Çukur’a iniş ve çıkış 5 saat civarında sürmüştür. En derine iniş yaklaşık 3 saat 15 dakikada tamamlanmış ve 20 dakika beklendikten sonra tekrardan yüzeye çıkılmıştır.
25 mart 2012 ‘de James Cameron, özel denizanasıyla Mariana çukuru’ na tek başına inmeyi başaran ilk ve tek kişi olmuştur. Yaklaşık 2 buçuk saat’te inmeyi başaran ‘James’ Dünya’nın en derin noktasında 3 saat kalmış ve 1 saat 10 dakikada yüzeye geri çıkmıştır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *