Bilgi

Küresel Isınma Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Küresel Isınma Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Günümüzde çevresel sorunlara baktığımızda eskiye göre epey arttığını görmekteyiz. Bu çevresel sorunların beraberinde daha fazla sorunlar ortaya çıkması da muhtemeldir. Bu sorunların en başında geleni ise küresel ısınma‘dır. Küresel ısınma denince akla gelen ilk şey sıcaklıktır, ama sadece sıcaklık değil ve bunun beraberinde kirlilikte küresel ısınmanın etkeni olarak görülmektedir. Sera etkisi güneşten dünyaya gelen zararlı ışınları engelleyerek uzaya geri gönderir. Ve dünyamızdaki ısı dengesini de sağlamaktadır. Eğer sera etkisi olmasaydı dünya çok ısınıp akşamda eksilere kadar inen bir yer olurdu, buna bağlı olarak da yaşam olmazdı.

Küresel ısınma kısaca atmosfere salınan gazların sıcaklık ortalamalarının artması ve kirli atıkların dengeyi bozmasından dolayı meydana gelen bir hava olayıdır. Bu duruma bir örnek verecek olursak araçların egzozundan çıkan kirli dumanlar, fabrikaların kirli dumanları ve atıkları gibi etkenlerden meydana gelen bir durumdur. Bu günlerde bunun gibi durumların görülmesi çoktur ve zamanla dahada artacak olup çevresel sorunların olumsuz yönleri ön plana çıkacağı gözlemlenmektedir.

Küresel Isınma’nın Sonuçları Nelerdir?

  • Kutup bölgelerindeki buzulların küresel ısınmaya bağlı olarak büyük çoğunluğunun erimesi
  • Araçlardan çıkan kirli yakıt dumanları
  • Fabrikaların atıkları ve bacalarından çıkan kirli dumanlar
  • Fırtına, erozyon, sel gibi doğal afetlerin artması
  • Sıcaklıkların artması nedeniyle suyun azalması (kuraklığın yaygınlaşması)
  • Sıcaklığa bağlı olarak orman yangınlarının çoğalması
  • Gece gündüz sıcaklık farklarının artması

Bunun gibi sonuçların bir çoğu günümüzde yaşanmaktadır, bunlara bağlı olarak küresel ısınmanın zararları gözlemlenmektedir. İnsanoğlu, yaşamı için yukarıdaki sonuçları dikkate alarak hareket etmelidir. Küresel ısınmanın önemi iyice bilinmeli sonuçlarındaki olayların yaşanmaması için kendi çıkarları için değil, iyi bir dünya düzeni için dünyadaki düzeni bozmamaya özen göstermelidir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu