Kurban Bayramı
18 Tem, 2018 13:59 tarihinde eklendi

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı denilince ilk akla gelen büyük baş veya küçük baş hayvanların, Allah rızası için kesilip kurban edilmesidir.  Bir çok yaralanmalara ve komik olaylara neden olan bu ibadet günü, İslamın en önemli günlerinden biri olup yardımlaşma ve beraberliğin simgesidir.

Kurban Bayramı Neden Olmuştur ?

Zaman’ın Peygamberlerin den biri olan Hz. İbrahim’in çocuğu olmuyordu. Kendisi ellerini açtı ve Allah’tan kendisine bir erkek çocuğu vermesi halinde onu kurban edeceğini söyledi. Bir zaman sonra Hz. İbrahim’in çocukları oldu fakat verdiği sözü unutan İbrahim peygamber’in 3 gün üst üste rüyasında oğlu İsmail’i kurban ettiğini gördü ve telaşa kapıldı. Peygamberlerin gördükleri rüyaların vahiy ile yorumlandığı da bilinmektedir. Bunun üzerine Artık Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etmesi gerekiyordu.

Hz. İbrahim çaresiz bir şekilde Allah’a olan sözünü tutmak için oğlu İsmail’i yanına çağırarak; ‘Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum, bir düşün, ne dersin ?’ dedi. Bunun üzerine oğlu İsmail; Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap. İnşaAllah beni sabredenlerden bulacaksın.’ dedi.

Artık İbrahim peygamber oğlunu kurban etmek için yatırınca, Allah ona kurban etmesi için bir koç gönderdi. Oğlunu kurban etmekten kurtulan Hz. İbrahim hem Allah’a verdiği sözü tutmuş hemde oğlunu kurban etmekten kurtulmuş oldu. O günden sonra bizlere sünnet olarak gelen Kurban Bayramı Rabbimiz ‘in bize sunmuş olduğu en büyük nimetlerden birisidir.

Konuyla İlgili Ayette ;

“İbrahim ‘Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et’ dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, ‘Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı gôrüyorum, bir düşün, ne dersin ?’ dedi. (İsmail) Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.’ dedi. Her ikisi de Allah’a teslim oldular (Allah’ın emrine boyun eğdiler). İbrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: ‘Ey İbrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı.’ Dedik ve ona (İsmail’e karşılık ) büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selam olsun İbrahim’e. İşte biz iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. Çünkü 0, bizim mümin kullarımızdandır.” (Saffât, 100-111. )

Kurban Bayramı’nın Önemi

Kurban kesmek, Allah’a yakınlaşmayı, ona boyun eğmeyi ve kulluk bilincini yerine getirmeyi sağlar. Birlik ve beraberlik içerisinde Müslümanların birbirlerine yardım ettiği ve et alma(yeme) imkanı olmayan insanlara yapılan yardımlarla ibadetin sevabı da artmış olur.

Kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için gereken şartlar;

  • Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.
  • Müslüman olmak.
  • Yolcu olmamak
  • Belirli bir malî güce sahip bulunmak.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *