Köy Evi Nasıl Yapılır ?
6 Şub, 2018 12:55 tarihinde eklendi

Köy Evi Nasıl Yapılır ?

Köy Evi Nasıl Yapılır ?

Köy Evi Nasıl Yapılır ?

Sanayileşme sonrasında, köyler terke dilerek şehir hayatına hızlı bir geçiş yapıldı. Bu sayede iş imkânları büyük olan şehirlerin avantajları kullanıldı. Bununla beraber şehrin keşmekeşi ve sorunları, özellikle emeklilik hayatına geçiş yapan kişilerin tekrar köye dönmek istemelerine neden oldu. Günümüzde birçok insan, şehirlerden köye dönmek için köylerine ev yapmak istiyorlar. Ancak köy evi yapmanın da bazı yasal prosedürleri bulunmakta.

Köyde Ev Yapmak İçin Yerleşik Alan Sınırı Nedir ?

Köyde ev yapmak için belirlenmesi gereken ilk konu, inşaat yapılması planlanan yere ait arsanın köyün yerleşik sınırları içerisinde bulunup bulunmadığıdır. Bir köyün sınırı yönetmelik ile belirlenmiştir. Buna göre, ilgili mevzuata göre yapılmış köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerde bulunan binalardan en dışarıda olanlarının dış kenarlarından tam 100 metre gerisinden geçen hayali çember çizgisinin iç kısmı, köyün yerleşik alan sınırının tam açıklamasıdır. Bu sınır il valiliklerince belirlenmekte ve il idare kurulun tarafından alınan karar neticesinde de netleşmektedir.

Köyde Ev Yapmak İçin Alınması Gereken İzinler

Yapılması planlanan evin arsasının, il idare kurulu tarafından köyün yerleşik alan sınırında olduğu netleştikten sonra, inşaatın köy ihtiyar heyetine bilgi verilerek imzalı bir onay alınması gerekmektedir. İhtiyar heyetinin onayı sonrası inşaat başlatılabilecek olup, parsellerdeki minimum genişlik 10 bin metre olarak, derinlik de minimum 20 bin metre olacak şekilde proje çizilmiş olmalıdır. Ülke genelindeki inşaat kuralları harfiyen yerine getirilmeli, özellikle sağlık ve fen kuralları önemle gözetilmelidir.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *