Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır ?
8 Şub, 2018 16:56 tarihinde eklendi

Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır ?

Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır ?

Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır ?

Tarih boyunca insanların ilk ehlileştirdiği hayvanlardan biri olan köpekler, en iyi dostlarımızdan biri de olmuştur. Evde beslenen köpekler için gerek olmasa da dışarıda bakımı sağlanan köpekler için bir kulübe yapmak önem arz etmektedir. Köpek kulübesi yapmak, el yeteneği olan biri için pek de zor değildir. Bunun için öncelikle köpeğin boyutları iyi değerlendirilmeli ve ona uygun olarak bir kulübe planı tasarlanmalıdır.

Köpek Kulübesi İçin Gerekli Malzemeler

Köpeğin soğuk ve yağmurlardan bir nebze korunması için zemin üzerine ahşap bir palet konulması iyi olacaktır. Bu paletin yerden yüksekliği 5 -10 cm olması yeterli olacaktır. Kulübe duvarları için belirleyeceğiniz yükseklik de dikkate alınarak 20 mm kalınlığında keresteler almanız gerekecektir. Keresteleri sağlam tutması için bir miktar da çıta fayda sağlayacaktır. İlave olarak kesinlikle ağaç vidası (çivi olmamalı) ve çatı için ise 2adet mdf üçgen plaka, kontrplak ve şıngıl çivisi gerekecektir. Bunların yanında keser, testere, ahşap cilası, boya, fırça ve şarjlı matkap ile güzel bir kulübe hazırlanabilecektir.

Köpek Kulübesi Yapımı

Paleti yerleştirerek, palette varsa boşluklar kapatılmalı ve temizlenmelidir. Palet köşelerine uygun keresteler vidalanmaya başlanmalıdır. Tüm keresteleri güzel bir şekilde vidalayınca, köşelere destek çıtaları yerleştirilmelidir. Çatı için alınan mdf plakalar karşılıklı olarak ön ve arka duvara sabitlenmelidir. Üzerine kontrplak geçirilmeli ve üzerine de yine keresteler vidalanmalıdır. Kerestelerin üstüne şıngıl raptiyelerle iyice sabitleştirilmelidir. Sonrasında yapılacak boya ve cila işlemi ile kulübe kullanıma hazır olacaktır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *