Kıl Dönmesi Belirtileri Ve Çözümü
5 Tem, 2018 15:27 tarihinde eklendi

Kıl Dönmesi Belirtileri Ve Çözümü

Kıl Dönmesi Belirtileri Ve Çözümü

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Öncelikle kıl dönmesi cerrahi işlem gerektiren bir sorundur. Genellikle çok oturan, masa başında çalışanlarda, şöförlerde görünür. Bilinçsiz oturma, dik oturmama ve kıl dönmesi olan bölgenin temiz tutulmamasından meydana gelir. Irsi değil tamamen kişinin hatalarından oluşur.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Belirtileri ise kuyruk sokumunda şişme meydana gelir otururken sorun yaşarsınız, o şişlik iner ama daha sonra tekrardan şişer, daha sonra iltihaplanır ve akma meydana gelir, bu akma ise koku ve rahatsızlık verir. Bu belirtiyi gördükten sonra mutlaka ilgili hastahane gidiniz. Ne kadar çok beklerseniz sizin zararınızadır. Bu sebeple bi an önce bi uzman hekime görününüz. Zaman geçtikçe dönen kıl içeride büyür ve daha büyük cerrahi operasyon ‘a sebep olur. Ameliyat ‘tan kaçamazsınız erken giderseniz sizin faydanıza olur. Bu dönen kıl kemiği bile delebilir ve sakat bile bırakabilir. Genellikle gülünç ve önemsiz bir ameliyat olarak görünsede, ilerledikçe büyük sıkıntılara yol açabilir.

Kıl Dönmesi azda olsa başka bölgelerde de görülebilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ameliyat için yatış almanız gerekmektedir. Hastanın isteğine göre kısmi uyutma yada tamamen uyutma uygulanmaktadır. En çok tercih edilen ve olması gereken ise bel altı uyuşturmasıdır. Cerrahi operasyon hastalığın büyüklüğüne göre 30 dk – 1 buçuk saat arası sürmektedir. Ameliyatta iltihaplı bölgeyi cerahhi olarak kesip kıl dönmesinin oluştuğu et parçasını alıp geri dikiş atılarak tedavi edilir. Ameliyatın büyüklüğüne göre 1-3 gün arası yatış verilir. Yatış süresi boyunca ara ara ağrı kesicilerle tedaviye devam edilir.

Tedavi Sonunda

Ameliyat gerçekten çözümmüdür?
Her 4 tedavinin 3 ‘ünde tekrarlama meydana gelir. Bu yüzden ameliyat bölgesini temiz tutmalı ve oturmanıza dikkat etmelisiniz. Çok ilerlememiş hastalar 2 gün içerisinde hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Daha büyük cerrahi operasyon gören hastalar ise 1 hafta – 10 gün yatabiliyorlar.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *