Kapalı Maraş “Varosha”
10 Tem, 2018 14:49 tarihinde eklendi

Kapalı Maraş “Varosha”

Kapalı Maraş “Varosha”

Kapalı Maraş kaç yılında terk edildi? Neden terk edildi? Bu bölgede kimler yaşardı? Turizm ne derecedeydi?

Kapalı Maraş Neden Terk Edildi?

Türkiye ve Yunanistan’ın anlaşamadığı bu bölge iki taraf arasındaki çıkan kargaşadan ve NATO ‘nun kararıyla boşaltılmıştır. İki şehir arasına çizilmiş şerit’in arasında kaldığı için şuanda NATO tarafından korunmaktadır.
Kapalı Maraş 1974 ‘lü yıllara kadar en uğrak en meşhur tatil, sahil ve turizm kentiydi. Dünyanın en çok kazanan sahil bölgelerinden birisi olup en gelişmiş şehirler arasında da zirvelerde yer almaktaydı. Türkiye, merdaneli çamaşır makinası kullanırken Kapalı Maraş, tam otomatik çamaşır makinaları kullanmakta ve 1970 ‘li yıllarda bile buz dolabı, fırın gibi mutfak ürünleride lüks olarak görünmüyordu. Kıbrıs’ın ve Dünya’nın en lüks turistik yerlerinden biri olan Maraş’ın Yunanca ismi ise ‘Varosha‘ dır.
13 ağustos 1974 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ordu evi yanında bulunan kız yurdunda kalan öğrenciler haricinde kayıp maraş‘a giriş çıkış yasaklanmıştır.

Maraş’ ın Yapıtları Ve Turistik Geliri Ne Kadar ?

1970-74 yılları arasında en yoğun ve en lüks günlerini geçiren ‘Varosha‘ bir çok ünlü yıldız ‘a tatil imkanı sunmuştur. Kıbrıs’ ın turizm gelirinin %53 ‘ünü karşılamaktadır. Yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki sahil bölgesiyle ozaman’ ki otel sayısı şuanki KKTC ‘inde bulunan otel sayısıyla neredeyse eşik sayıdadır. 45 Otel, 60 apart bulunmakta ve 10.000 yatak kapasitesine sahipti. Dünyanın ilk 7 yıldızlı olan ve İngiliz Kraliyet ailesinin yaptırmış olduğu Golden Sands Hotel’ de burada bulunmaktadır. Merdivenlerinin altın olduğu söylenirken, arabayla otele girdiğinizde direk olarak odanıza kadar çıkma imkanı sağlıyordu. Bu hotel şuan hâla korunan 3-4 bölgeden birisidir. Kentte, 100 civarında eğlence merkezi, 3000 tane iş yeri, 21 banka, 24 tiyatro ve sinema salonu, 25 müze ve 2 spor tesisi bulunmaktaydı. Şehir’in tam olarak toplamında 4469 ev, 143 resmi daire, 9 kilise ve 8 okul’da şimdilerde sessiz kalan bu kentin içinde bulunuyordu.

Kapalı Maraş Bu Günlerde

İki Ülkenin (Türkiye ve Yunanistan) arasında kalan bu şehir artık terk edilmiş harabe binalar, çürümeyi bekleyen uçaklar, toz bulutu içinde kalmış Havaalanı gibi bir çok yapıt artık yok olmayı bekliyor. 40.000 nüfusu vardı ve bir çok kişi ardında evlerini, otelini, arabasını, iş merkezlerini çaresizce geride bırakarak şehir’i terk etmek zorunda kaldı. 1960-74 yılları arasında eğlencelerle, çeşitli aktivitelerle hiç susmayan bu şehir, artık yeni bir anlaşma yapılana kadar ıssız ve sessiz kalacak.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *