Sağlık

Kalp Masajı Nasıl Yapılır ?

Kalp Masajı Nasıl Yapılır ?

Kalbinin durduğu anlaşılan bir kişi için ilk yardım usullerinden kalp masajı yapılması hayat kurtarıcı bir yöntem olacaktır. Böyle bir durumda öncelikle 112 Acil Servis aranmakla beraber, bilen biri tarafından kalp masajı da uygulanmaya başlanırsa önemli bir iş başarılmış olacaktır.

Kalbinin atmadığı anlaşılmış ise kalp masajı yapılarak hayata döndürmek mümkün olabilecektir. Öncelikle, kişinin solunum yolunun açık olduğu görülmeli, dil kaçması gibi nedenlerle kapalıysa solunum yolu açılmalıdır. Çalışan kalbe kalp masajı kesinlikle yapılmamalı ve aşırı baskı ile kaburgalar kırılacak derecede müdahale edilmemelidir.

Bu nedenle boyundaki şah damarı kontrolü ile nabzın durduğundan kesin emin hale gelinmelidir. Nabız yoksa kişi sert bir zemine sırt üstü yatırılmalı ve hastanın sağına geçilmelidir. İman tahtası alt ucundan üç parmak kadar yukarısına elin ayası konmalı, diğer el de bunun üzerine konmalıdır.

Dirsekler bükülmeden, göğüs kafesinin 3 -4 santimetre aşağı inecek şekilde kuvvet uygulanmalı ve dakikada 80 – 100 arası bu işlem üç dakika kadar devam etmelidir. Arada nefes alınmaya başlandıysa hemen bırakılmalı, ancak üç dakikada bir nabız kontrolü mutlaka beklenerek yapılmalıdır. Nabız yoksa acil ekip gelene kadar aynı işlem sürdürülmelidir.

Çocuklarda yapılan kalp masajı ise çok daha nazik olunmalıdır. El ayası ile değil iki parmak ile bası uygulanmalı ve göğsün en fazla 2 – 3 santimetre çökmesi sağlanarak kalp masajı yapılmalıdır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu