Teknoloji

Japonya, Hayabusa2 ile asteroit bombalıyor!

Japonya’nın hedefinde Ryugu isimli bir asteroit var. JAXA(Japon Uzay Ajansı)’nın Hayabusa2 isimli uzay aracının asteroit üzerine inmesinden sonra bir sonraki görev için hazırlıklara başlayan Japonlar, asteroit üzerinde bir krater açmaya hazırlanıyor.

Japonya bombayı ilk dünyada test etti!

Asteroitin üzerinden örnekler toplayabilmek için 22 Şubat’ta Ryugu’ya inen Hayabusa2, görevinin ikinci aşaması olan bombalama görevinin hazırlıklarına başladı. Görevde kullanılacak iki kilogramlık bomba tertibatı ilk olarak dünyada test edildi. Test aşamasının görüntülerini de paylaşan JAXA, asteroit üzerinde ufak bir krater açarak derinlerdeki kaya parçalarına ulaşmayı amaçlıyor.

Hayabusa2 önemli keşifler de yaptı!

22 Şubat’tan bu yana astreoit üzerinde olan uzay aracı, burada geçirdiği süre boyunca önemli keşifler de yaptı. Asteroit üzerinde daha önce suyun varlığını işaret eden mineralleri keşfeden uzay aracının, dünyadan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıkta Güneş Sistemi’nin oluşma sürecine aydınlatacak yeni keşifler yapması bekleniyor.

Bilim insanları bu özel asteroitte ayrıca yaşamın yapı taşlarını oluşturan organik maddelerin de olabileceğini düşünüyor. Üzerinde su minerallerinin ve önemli organik maddelerin bulunması, Ryugu’yu diğer asteroitlerden daha önemli hale getiriyor. Bu nedenle bu görev bilim insanları adına çok önemli.

Bombalama görevinden sonra asteroitin temel yapısının ortaya çıkması bekleniyor. Eğer beklenildiği gibi krater açılırsa ve gerekli kaya örnekleri alınabilirse, hem Güneş Sistemi‘nin oluşumu hem de Ryugu asteroitinin geçmişi hakkında önemli keşifler yapılabilecek.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu