İstinat Duvarı Nedir? Nasıl Yapılır?
27 Tem, 2018 17:04 tarihinde eklendi

İstinat Duvarı Nedir? Nasıl Yapılır?

İstinat Duvarı Nedir? Nasıl Yapılır?

İstinat Duvarı Nedir? Nasıl Yapılır?

İstinat duvarı genellikli yüksek dağlık ve engebeli alanlarda kullanılan bir duvar türüdür. Bu duvarın amacı ise belirttiğimiz alanlardaki toprak kaymasını önlemektir. Set olarak da bilinen bu duvarlar genellikle yola zarar gelmemesi için örülmektedir. Diğer kullanıldığı alanlardan da bahsedecek olursak binanın bodrumunda kullanılan duvar, eğimli arazilerde dik bir açıdan bir şey düşmesini engellemek, köprülerin ve barajların kenarlarında kullanılmaktadır. İstinat duvarı dört farklı alanda incelenebilir. Bu alanlar ise şöyledir;

  • Kütle istinat duvarları
  • Kütle olmayan istinat duvarları
  • Betonarme de kullanılan duvarlar
  • Geosentetik, donatılı, flexi duvarlar

Kütle istinat duvarları: Ağırlıkları ile normali sağlamaya çalışan duvar türüdür.

Kütle olmayan istinat duvarları: Bu duvar türü ise hiç bir harekete izin vermez toprağı sabit tutar. Örnek olarak bodrumdaki duvarları verebiliriz.

Betonarme de kullanılan duvarlar: Barajlarda, köprü altlarında kullanılan duvar türüdür.

Geosentetik, donatılı, flexi duvarlar: Son olarak bu duvar türü ise sağlamlık yönünden çok iyidir ve görünüme önem veren türdür.

İstinat Duvarı Nasıl Yapılır?

İstinat duvarı yapılırken toprağa ve dış etkenlere karşı çok sağlam bir şekilde dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır. İlk önce uygulanacak yerin araştırması yapılıp hangi duvar türünü seçeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Duvar türünü seçtikten sonra ise temeldeki donmayı bekleyip hasarların oluşmaması için 6-20 metre arası aralarına boşluk bırakılmalıdır. Hatıl ile bağlandıktan sonra ise zeminin eğimine göre uzatılıp betonlar ile birbirine bağlanmalıdır. Yüksek yerlerde dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır. Duvarları yaparken yukarıdan gelen suyun arkasına dolmaması için çatlakları önlemek amacıyla delikler bırakılmalıdır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *