İnşaat

İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir?

İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir?

Bu yazımızda, inşaat mühendisinin kendini geliştirebilmesi için bilmesi gereken bazı programları sıralamak istedik. Bir “inşaat mühendisi” her programı bilerek değil asıl amacı öğrendiği programda kendisini geliştirmek olmalıdır. Her konuda bilgi sahibi olmasına gerek yoktur sadece bir işe yönelip o iş üzerinden yürümelidir. Ve bu sayede kendi alanında uzmanlaşmış sayılacaktır. Kısaca inşaat mühendisi ne kadar az bir alana yoğunlaşırsa o derecede kalitesini artırabilir. Genç mühendis adaylarımızın lisans hayatı boyunca ve sonraki hayatında da karşısına çıkacağı “Autocad” programıyla başlamak istiyorum. Çoğu kişi bu programın ne işe yaradığını nasıl kullanıldığını az çok bilmektedir. Bu programı bazıları sadece küçük çizimler yapmak için kullanır, bazıları ise kendi geleceğinin temelini atıp kendi kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Şunu’da unutmamanızı isterim ki her bir mühendis adayı kendi alanında hakim olduğu programı iyi bilmesi gerekmektedir. Programların sizlere nasıl kullanıldığı hakkında tam bilgi vermem yeterli olmayacaktır bunun için videolar izlemeniz, izledikten sonra uygulamalı kendiniz denemeniz sizin için daha iyi olacağı kanaatindeyim. Ama yinede programların ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı hakkında kısa bilgileri de altına yazacağım. Yazımı fazla uzatmadan bir inşaat mühendisinin bilmesi gereken programları aşağıda sıralamak istiyorum;

 • Autocad
 • Sap2000
 • XStell
 • Primavera
 • Matlab
 • İdecad
 • Sta4cad
 • Probina
 • Plaxis

Autocad Nedir? Ne İşe Yarar?

Autocad 2 boyutlu, 3 boyutlu daha bir çok özelliği bulunan çizim programıdır. Dünyanın en kaliteli yazılım firması olan Autodeks tarafından geliştirilmiş bir programdır. Projenin faaliyete geçmeden çizimlerin yapıldığı mimarların ve mühendislerin en sık kullandığı programlardan biridir.

Sap2000 Nedir? Ne İşe Yarar?

Her türlü yapının tasarımında ve analizinde kullanılan bir program türüdür. Sap kelimesinin sözlükteki yeri ise Yapısal Analiz Programı‘dır. 2 veya 3 boyutlu nesneler elde edildikten sonra bu tasarımın analizi yapılır ve optimize edilebilir.

XStell Nedir? Ne İşe Yarar?

XStell ile tasarlanmış yapıyı en ince detayına kadar inceleyip ileri düzey rapor oluşturabilir, bir çeşit imalat ve çizim programıdır.

 • Statik analiz problemlerini çözer, düşünme yeteneğinizi artırır.
 • 3 boyutlu nesneleri rahatça çizebilme imkanı sunar.
 • Çok sayıda malzeme listesi ve rapor hazırlanabilir.
 • 200 civarında otomatik macro bileşim imkanı sağlar.

Primavera Nedir? Ne İşe Yarar?

Primavera 1983 yılından beri geliştirilen bir tür çizim, planlama programıdır. Birden fazla kullanıcının aynı proje üzerinde çalışmasına olanak sağlayan veritabanı na sahiptir.

Matlab Nedir? Ne İşe Yarar?

Matlab “Matrix Laboratory” sözlükteki anlamı ise şöyledir. Yapmak istediğiniz işlemleri vektörel düzeyde yapma. Mikrodalga analizi, sinyal işleme, görüntü işleme gibi alanlarda kullanılır. Örnek verecek olursak renkli bir resmi bir kod sayesinde siyah beyaz bir renge dönüştürebilirsiniz.

İdecad Nedir? Ne İşe Yarar?

Genel amacı analiz ve tasarım betonarme ile katları olan rijit diyaframlı veya rijit diyaframsız yapıların hesabı yapılabilmektedir.

Sta4cad Nedir? Ne İşe Yarar?

Sta4cad yine inşaat alanında kullanılan sık karşılaşan programlar arasında yerini almaktadır. Türk firması olan bu program ile birden fazla kata sahip olan binaların çeşitli analizlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Probina Nedir? Ne İşe Yarar?

İnşaat mühendisleri için geliştirilmiş çeşitli analizler yapmak için kullanılan bir tür tasarım programıdır. 3 boyutlu nesnelerin kullanılmasına olanak sağlayan ileri düzey bir yazılım türüdür.

Plaxis Nedir? Ne İşe Yarar?

1987 yılında Hollanda’da “delft teknik üniversitesin’de” geliştirilmiş çok pahalı bir yazılım türüdür. Her bir inşaat için ileri düzeyde çözüm yapılabilen çok kullanışlı bir programdır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu