İnşaat

İç Mimar Nedir? Görevleri Nelerdir?

İç Mimar Nedir?

İç mimar bir mekanı kişinin isteklerine ve maddi durum olanaklarına göre kendi sanatını da içine katıp uyumluluğu sağlayan, düzenleyen kişidir. Örneğin bir ev, lokanta, sinema veya evin bahçesi gibi bir çok yerde düzeni sağlamak amacıyla uyum içerisinde çalışır buna bağlı olarak mekana tasarım açısından ayrı bir güzellik katar. İç mimarın bilmesi gereken programlar var mıdır? diye sorarsanız elbette vardır ve bu programları bilmelidir çünkü bu programlar sayesinde tasarımını en kaliteli şekilde yapmaya çalışacaktır. Bu programlardan en çok kullanılanları aşağıda sıralamaya çalışalım;

  • Autocad İç Mimari Çizim
  • 3DS Max İç Mimarlık
  • Sketchup
  • Blender
  • Cinema 4D Tasarım

Autocad İç Mimari Çizim Nedir?

Plan hazırlamak için en başta ve en sık kullanılan programlardan biridir. Metrekare hesabının yapılmasında ve çalışmaların planlanmasında kullanılır, diğer programlara göre daha basit ve kolay kullanımı vardır.

3DS Max İç Mimarlık Nedir?

Çok fazla detaya inen ve kullanım açısından zor bir programdır. Bu program sayesinde gerçeğe fazlasıyla yakın görseller elde edilebilir, zor olması da bundan dolayıdır diğer programlara göre daha kaliteli ve gerçek bir tasarım oluşturulabilir.

Sketchup Nedir?

Google’nin sunduğu bir tasarım programıdır. Mühendisler özellikle 3 boyutlu tasarımlar oluşturmak için bu programı piyasaya çıkarmıştır, tasarım açısından oldukça kolaydır buna bağlı olarak kullanımı da kolaydır.

Blender Nedir?

Kullanım açısından kolay olan bu programın açık kaynak kodlu olması da ayrı bir güzel. Eklentileri ve özellikleriyle çoğu kullanıcıya neyi nasıl yapılması gerektiğinin de yolunu göstermektedir. Diğer 3D programlar kadar olmasa da yinede kalite ön planda tutulmuştur.

Cinema 4D Tasarım Nedir?

Bu program özellikle tasarım açısından kaliteli olması ön plandadır. Birçok farklı tasarımların yapıldığı ve film şirketlerinin de çok sık kullandığı programlar arasında yerini alır.

İç Mimarın Görevleri Nelerdir?

  • Mekanda yapılacak değişiklikleri gözden geçirir, kendine özgü tasarımını sunar
  • Tasarımın krokisini oluşturur
  • Kullanılacak malzemenin kalitesini ve fiyatını hesaplar
  • Dekorasyon malzemelerinde fikir sunar
  • Eşyaların yerleşiminde fikir sunar

Başkalarını etkilemesi, görsel sanatlara ilgi duyması ve yukarıdaki yazılanları yapabilen bir kişi işini gerçekten iyi yapabilen bir iç mimardır. Tabi bunları bilmesiyle sınırlandırmak doğru olmaz kendisini daha fazla geliştirmeli, her zaman en iyisini yapmayı hedeflemelidir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu