Her Diyet Uygulanır Mı ?
8 Şub, 2018 17:33 tarihinde eklendi

Her Diyet Uygulanır Mı ?

Her Diyet Uygulanır Mı ?

Her Diyet Uygulanır Mı ?

Son yıllarda yaşam koşullarının daha hareketsiz hale gelmesi ve beslenme alışkanlıklarının hazır yiyeceklere doğru yönelmesi nedeniyle obezite daha da ciddi bir problem haline dönüşmüştür. Obezite sınırına gelmese dahi fazla kiloların hem sağlık hem de estetik açıdan rahatsız çok fazla kişi bulunmaktadır. Hal böyle olunca da diyet programlarının ardı arkası kesilmeden her geçen gün farklı bir liste karşımıza çıkmakta, hatta popüler olmaktadır. Peki, her diyet uygulanır mı? Diyet seçerken nelere dikkat edilmelidir? Sağlık açısından detaylar göz ardı edilmemelidir.

Kişisel Durumlar Dikkate Alınmalı

Piyasada hâlihazırda uygulanan ve popüler hale gelen her diyeti herkes uygulamamalıdır. Çünkü bu diyetler kişisel durumlar dikkate alınmadan genel kurallar üzerine hazırlanmış diyetlerdir. Örneğin ergenlik döneminde olan bir kişi ile orta yaşta olan bir bireyin uyguladığı diyet programı elbette ki aynı olmamalıdır. Ayrıca kişisel durumlar konusunda herhangi bir metabolik soruna sahip olup olmama gibi önemli faktörler de diyet listesi hazırlanırken dikkate alınmalıdır.

Uyuyan Güzel ve İnsülin İsimli Diyetleri Asla Yapmayın!

Uyuyan güzel diyeti açlık krizlerini atlatmak için uyku ilacı alarak uyumak şeklinde uygulanmaktadır. Diğer yandan insülin diyetinde de insülin ilaçlarıyla tokluk sağlanmaktadır. Her iki diyet tipinde de vücudun olağan dengesi bozulacağından kesinlikle bu tip diyetler uygulanmamalıdır. Onun yerine tüm besinlerin dengeli bir miktarda içinde bulunduğu az kalorili diyetleri tercih etmenizde fayda bulunmaktadır.

Kalori Değil Glisemik İndeks Hesabı Yapın

Eskiden bilinenin aksine kalorisi düşük yiyecekler almak zayıflama konusunda başarılı olmanızı sağlamamakta. Bunun yerine yiyeceklerin glisemik indekslerine yani kan şekerini yükseltme oranlarına bakmak çok daha sağlıklı ve bilimsel. Bu nedenle seçeceğiniz diyette besinlerin glisemik indeks değerlerinin düşük olmasına dikkat edilmelidir. Glisemik indeksi düşük yiyecekleri içeren diyetlerin zayıflama haricinde şeker metabolizması ve dolayısıyla şeker hastalıkları üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *