Hasan Dağı
9 Tem, 2018 15:37 tarihinde eklendi

Hasan Dağı

Hasan Dağı

Hasan Dağı

En son nezaman aktifti? Hangi bölgede yer almakta? Yüksekliği ne kadardır? Kış sporları yapılıyormu? Adını nereden almıştır? 

Hasan Dağı, İç Anadolu da 68 plakalı Aksaray ilinde bulunan bir volkanik dağdır. Türkiyenin 14. büyük dağı olan Hasan dağı aktif değildir. Şehrin görünümüne mükemmel bir hava katan ve çevresinde doğal güzelliklerle kaplı olan bu dağ etrafındaki Ihlara, helvadere, ılısu gibi kasabalar ve tarih, sanat, eski kiliseler, eski yaşam yerleri, peri bacaları, hiç bozulmayan yeşil ortamı ve Dünya’nın en büyük ikinci kanyon’una sahip olan Ihlara vadiside Hasan dağı‘nın yakınlarında bulunmakta olup turistik açıdan Aksaray’ın en gözde yerlerindendir.
Hasan dağı’nın üzerinde henüz kış sporları aktiviteleri bulunmazken, tırmanış sporları, balonla gezmek ve zaman zaman paraşütle atlama yapanlarını görmek mümkündür. Her mevsimde ve her hava koşullarında rahatlıkla tırmanmak mümkün olup 1 gün içerisinde hem tırmanış yapılıp hemde geri inilebilmektedir. Çevresinde bulunan piknik yerleri ve helvadere kasabasında bulunan küçük göl ise şehrin halkını o bölgeye çekmektedir. Hasan Dağı, Aksaray’ ın merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Hasan Dağının Yüksekliği Ne kadar ? 
Deniz seviyesinden 3268 metre yüksekliktedir. Son püskürtme tarihi ise MÖ 6200 olup 1750 metreye kadar meşe ağaçlarıyla orman görünümü kazanmıştır. Bu özelliği volkanik dağın görünümünü güzel şekilde değiştiriyor. Aynı zamanda Hasan Dağı’nın eteklerinde Nora adı verilen bir antik Roma kenti yer almaktadır.

Hasan Dağı Adını Nereden Almıştır ?

Bu dağın tepesinde zamanında Hasan dede diye bir Allah dostu yaşarmış. Hasan Dağı, adını bu kişiden almıştır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *