Hac ve Umre Bütün Detaylar
5 Tem, 2018 14:52 tarihinde eklendi

Hac ve Umre Bütün Detaylar

Hac ve Umre Bütün Detaylar

Hac ve umre ‘ye gitmek bir çoğumuzun hayalidir. Gidenler tekrar gitmek, gitmeyenler bir kezde olsa oraları görüp hac veya umre ibadetini yapmayı istiyorlar. Yıllarca hac kuralarına yazılıp gidemeyenler varken ilk yazılmada gidenlerde var. Buda hacca gitmenin “nasip” olduğunu gösteriyor. Hac ibadeti 30 gün sürmekte ve kurban bayramına denk gelmektedir.

Haccı Umreden Ayıran Özellikler

Umre ibadeti hac kadar zor değildir ve her imkanı olan gidebilir. Hac ibadeti, senede 1 Kez, kurban bayramı ve arefe günlerine denk gelmektedir. Aksi taktirde hac ibadeti kabul olmaz.
Hac da kurban kesmek, Müzdelife ve Arafat vakfesi varken umrede ise bu iki ibadet yoktur. Umrede yalnızca Sa’y ve Kabe’nin tavaf edilmesi vardır. Umre sünnet Hac ise farzdır. ( İslamın 5 şartından biride Hacca gitmektir.) Hac ibadetinde şeytan taşlama vardır fakat Umrede bu ibadet yapılmaz ancak dileyen Mina’da şeytan taşlayabilirler. Hac ve umre arasındaki fark ise budur.

Peki umreye ve hacca gitmek için gerekenler neler? Hangi aşı gerekiyor? Bu aşıyı nerelerde vurdurabiliriz? Bu aşı neden gerekli? Pasaport ücreti ne kadar? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar? Tavaf nasıl yapılır? Saç kesimi erkek ve bayanlarda ne kadardır?

Umre Ve Hac İçin Ne Gerekli

Öncelikle hac ve umreye gitmek için aşı kesinlikle şarttır bunun sebebi ise Arabistan’a her dilde, her ırkta her çeşit hastalıkta insanlar geldiği için bu hastalıklardan korunmak içindir. Türkiyeyle bi alakası yoktur. Aşı kartı Cidde veya Medine havaalanına indiğinizde pasaport kontrolü esnasında gereklidir. Aşı kartını işimiz bitti diyerek atmamalıyız çünkü 5 yıl geçerlidir. Bu aşı ise menenjit aşısıdır.
Menenjit aşısını ise her yerde vurduramayız. Belirgin yerlerde vardır bunu İlinizin Müftülüğünden öğrenebilirsiniz. (Merak edenler için bu aşı koldan vurulur.)
Pasaport‘u İlinizin Emniyetine, Hac veya Umre ibadetine gitmeden 15 gün önceden başvurmalısınız. Pasaport’un onayı halinde en geç 5 iş günü içerisinde vermiş olduğunuz TC kimlik numaranızın İkamet adresine gönderilmektedir.
Yurt dışı çıkış harcıda en az pasaport kadar önemlidir. Yatırdıktan sonra fişini kesinlikle kaybetmemelisiniz. Yatırılmazsa sınır dışına çıkamazsınız. Bu harcı anlaşılmış bankalar aracılığıyla veya Vergi dairesinden yaptırabilirsiniz.
Önemli olarak 40 yaşı’nın altındaki bayanlar, yanlarında bir mahrem bulunmasının, Suudi Arabistan’a gitmelerine Suud makamları tarafından izin verilmemektedir. Bu sebeple 40 yaşının altındaki bayanlar yanlarında mutlaka 1. Derecede akrabayla gitmesi gerekir.

Umre Görevi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Ciddeye inecekseniz, Erkekler ihramlığını giymeli ve başka hiç birşey giymemelidir. Bayanlarda bu kural yoktur. Türkiyedeki havaalanında ihrama girilmeli umre niyeti edilmelidir. Niyet ettikten sonra kokulu sabun, ıslak mendil gibi şeyler kullanılmayacak olup vücudunuzun herhangi bir kıl’ı dökülmeyecek, yara olan yerlerinizi kaşıyıp kanatmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde tekrardan niyet etmeniz gerekiyor. Buda mahrem bölgesinin dışına tekrardan çıkmanız demektir.
Mekke’ye gittiğinizde önce Kabe’yi 7 kez tavaf edeceksiniz ve tavaf’a yeşil alanda başlanıp aynı yerde bitirilmelidir. Bu tavaf esnasında belirli tavaf sureleri vardır. Sonra 2 rekat tavaf namazı kılınır ve zemzem suyu içilir.(zemzem suyu ayakta içilebilir. ) Su içtikten sonra saf’a ile Merve Say’ı vardır. Bu Say’ın belirli sureleri vardır. Saf’a tepesinde başlayıp Kabeye dönerek tekbir, tehlil ve salevat getirilir kabeye doğru avuç içinizi göstererek selam verilir. Merve tepesine kadar yürülür yeşil alanda ise hafiften koşuyormuş gibi yapılır. Merve tepesine geldiğinizde Kabeye dönerek tekbir, tehlil ve salevat getirilir kabeye doğru avuç içinizi göstererek selam verilir. İlk Say’ı yapmış olursunuz ve bu 7 kez tekrarlanır en son Merve tepesinde bitirilip duası okunarak Saf’a ile Merve say’ınıda sonlandırmış olursunuz. En son saç kesimi yapılır. Saç kesimi erkeklerde kimi tarikat’a göre saçın 3 ‘te biri, kimi tarikat’ a göre ise göz kararı az bi saç kesimi gerekmektedir. Bayanlarda ise çok az bi kesim ibadeti sonlandırır. Böylelikle umre ibadeti bitirilmiş olur.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *