Teknoloji

Facebook Corona virüsü reklamlarını yasaklıyor

Sosyal medya devi Facebook’un Corona virüsü ile ilgili aldığı önlemlerine bir yenisi daha eklendi. Facebook Corona virüsü reklamları ile ilgili ciddi bir politika değişikliğine gidiyor. Bundan sonrasında yanlış bilgilendirme yapan ve panik oluşturacak Corona virüsü reklamları, Facebook üzerinde kolay bir şekilde yayınlanamayacak.

Facebook Corona virüsü reklam politikası değişiyor

Yapılan açıklamaya göre herhangi bir yanlış bilgilendirme, önleyici ya da tedavi edici asılsız bilgi bulundurma ve panik havası oluşturma gibi etkilere neden olabilecek içeriklerin reklamları yayınlanmayacak.

Facebook

Facebook sözcüsü tarafından yapılan açıklamalara göre bir süre önce bu tip reklamları sınırlayan politikalar yürürlüğe alınmış durumda. Sadece bilgilendirme konusunda değil, virüs ile ilgili ürün satışları konusunda da önlemler bulunuyor gibi görünüyor. Aslında bu durum dolaylı olarak Instagram reklamlarını da kapsamış oluyor. Bilindiği gibi Facebook çatısı altında yer alan Instagram reklamları da Facebook üzerinden verilebiliyor.

Her iki platform için de benzer reklam politikaları uygulandığı hesaba katıldığında, atılan bu yeni adımların Instagram üzerinde etkisinin olacağını söylemek de yanlış olmayacaktır.

COVID-19 ile ilgili daha önce de açıklama yapan sosyal medya devi, anlaşılan o ki bu salgının sosyal medya tarafındaki etkilerini minimuma indirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm diğer platformlarda olduğu gibi Corona virüsü hakkındaki yanıltıcı içeriklere karşı önlem almaya çalışan Facebook’un, bu konuda çeşitli denetleyicileri kullandığı bilgisi de bulunuyor.

Hatırlatmak gerekirse daha önce de Google, YouTube üzerinde virüs ile ilgili yanıltıcı video paylaşan kullanıcıların, ilgili videodaki reklamlarını aktif etmeyeceğini belirtmişti.

Daha önce de Facebook, önde gelen sağlık kuruluşları tarafından yapılan uyarıları değerlendirmek ve ilgili içeriğin kaldırılması için ek adımlar atıldığı bilgisini paylaşmıştı. Nitekim reklam tarafında da yeni uygulamalar, bu konudaki yanlış bilgilerin önüne geçmeye çalışıyor olacak. Anlaşılan o ki Facebook Corona virüs karşısında önlemler almaya devam edecek.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu