F Klavye Nasıl Kullanılır?
4 Tem, 2018 15:04 tarihinde eklendi

F Klavye Nasıl Kullanılır?

F Klavye Nasıl Kullanılır?

Q Klavye Türkiyede Tarih Olacak

Tüm dünyaca kabul gören “Q” klavye Türkiyede ‘de çok yaygın durumda Resmi kurumlarda yavaş yavaş “F” klavyeye geçilsede çoğunluk olarak hâla “Q” klavye tercih ediliyor.

10 Aralık 2013 yılında, Başbakanlık tarafından resmi gazetede yayınlanan bir genelgede, “F” klavyenin kamu, kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılması ve zamanla “Q” klavyeden vazgeçileceğini bildirdi.

F Klavye ‘nin Tarihi

Türkçe için özel olarak hazırlanan “F” klavye 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası standardizasyon komitesi tarafından onaylanmış olup bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Yarışmalarda Olan Başarılarımız

Dilimize en yakın olan “F” klavye son yıllarda klavye hızlı yazma yarışmalarında herzaman en başta yer alıyor. 1957 tarihinden beri düzenlenen klavye hızlı yazma yarışmalarında aldığımız başarıda bunu gösteriyor. “F” klavye ile 25 rekor 59 Dünya şampiyonluğu elde etmiş durumdayız.

F Klavye Nasıl Kullanılır? 

İşaret parmağımız gibi en hızlı kullandığımız parmaklarımıza en çok kullanılan harfler, serçe parmağımız gibi zayıf parmağımıza düşen tuşlar ise Türkçede az kullanılan harflere denk geliyor, bu sebeple daha hızlı yazmak mümkün oluyor. Harflere göre parmak dağılımı yapılırken, ortalama parmak başına 3 harf düşmektedir.
Toplamda 10 parmağımızıda kullandığımız klavyede 8 parmağımız’ı yazı, rakam ve işaretlerde kullanırken, baş parmaklarımızı ise boşluk tuşlarında kullanıyoruz.
“F” klavyede parmak dizilimi şu şekilde olmaktadır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *