Teknoloji

Epic Games Apple karşısında ilk zaferini kazandı!

Epic Games ve Apple davası için Federal mahkeme ilk kararını verdi. Apple hatırlarsanız Epic Games’in ünlü Battle Royale oyunu Fortnite’ta oyun içi ödeme için kendi ödeme sistemini devreye sokmuştu. App Store kurallarına aykırı olan bu hamle sonrası Fortnite, App Store mağazasından kaldırılmıştı. İkili arasında süren davada ise Federal Mahkeme ilk ara kararını verdi…

Epic Games ve Apple davası için ara karar

Davada Federal bir Yargıç, Epic Games ve Apple arasında süren mücadelede, Epic Games’in belli konularda mağdur edildiğine karar verdi. Fortnite‘ın App Store üzerinden kaldırılması bildiğiniz gibi Apple için yeterli olmamış ve oyun geliştiriciler için büyük önem taşıyan Unreal Engine için de Apple tüm desteği kesmişti ancak Federel Mahkeme, ihtiyati tedbir kararı vererek en azından dava sonuçlanana kadar Unreal Engine engellemesinin durdurulmasına karar verdi.  Bu kararın diğer önemli sonucu ise Apple’ın Fortnite için App Store kapılarını açmak zorunda kalmaması. Mahkeme Apple’ın Fortnite için yaptırım uygulamaya devam etmesinin bu tedbir kararının ihlali olmadığına da karar vermiş oldu.

epic apple, epic games ve apple, epic games apple davası, unreal engine, fortnite

Bu kararla birlikte, en azından Epic Games’in büyük gelir kaynaklarından biri olan Unreal Emgine oyun motoru için Apple kapılarını yeniden açmak zorunda kalmış oldu. Bu PUBG, Call of Duty Mobile gibi üst seviye Battle Royale oyunlarının da Apple tarafında yaşayabileceği yazılımsal sorunların önüne geçmesini sağlayacak.

Son olarak Epic ve  Apple arasında geçen bu savaşa Microsoft müdahil olmuş ve açıkça isim vermese de, kendi uygulama mağazası MS Store için kaleme alınan ilkelerde uygulama mağazalarının geliştiricilerin önünü açması gerektiğini dile getirmişti.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu