Endüstri 4.0 Nedir?
23 Kas, 2018 1:02 tarihinde eklendi

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir?

Teknolojinin dahil olduğu birçok ortamda sıkça telaffuz edilen endüstri 4.0 nedir?

18.yüzyılda temelleri atılan sanayileşme (sanayi devrimi), endüstriyel aşamanın ilk örneğidir. Buharla çalışan makineler, seri üretim bantları, ilk bilgisayarlar, ilk yazılımlar derken bulunduğumuz yüz yılın teknolojisini göz önüne aldığımızda o günlere nazaran üst düzey üretim metodları, yazılımlar ve donanımlara eriştiğimizi görüyoruz. İşte bu noktada ise son aşama, yani endüstri 4.0 devreye giriyor. İlk kez 2012 yılında Almanya’da yapılan bir fuarda duyduğumuz bu aşama, sanayi ve bilişimi bir arada kullanarak, teknoloji ve üretimde çığır aşmayı sağlayacak olan bir hedeftir. Bu da demek oluyor ki yapay zekaya sahip bilgisayarlar, üst düzey yazılımlar ve global internet bağlantısı aracılığıyla üretim sağlanacak.

Buna bir örnek verecek olursak bir savunma sanayi firmasında üretilen savaş uçaklarının üretiminde mühendislerin ve diğer çalışanların yapacağı tek şey, ne üretmek istediklerine, bu uçağın içerisinde istedikleri özelliklere karar vermek olacak. Örneğin taşıma kapasitesi, motor gücü, eklenti silahlar, ivme, hız vb. Ardından istenilen özellikler dijital bir ortamda program aracılığı ile tasarlanacak ve bilgisayara aktarılacak. Sonrasında ise üretimden tüketime kadar gerçekleşen bütün süreci yapay zekaya sahip olan bilgisayarlar planlayacak ve yönetecek.

Endüstri 4.0 Aşamasının Amaçları Nelerdir?

Endüstri 4.0‘ın, üretim maaliyetlerini en düşük miktara indirme, üretimde ve tüketimde etkili verim elde etme, kaliteli ürünleri ortaya koyabilme, israftan kaçınma, çevre kirliliğini ortadan kaldırma ve minimum enerji kullanımını sağlama gibi birçok amacı vardır. Bu faktörleri göz önüne alırsak bilinçli tüketim için de çok büyük faydaları olduğunu görebiliriz.

Endüstri Devrimleri Ortaya İşsizlik Sorunu Çıkartır mı?

Endüstri devrimlerinin amaçlarından birisi olan iş gücünü azaltma politikası elbette insan gücünü devre dışı bırakmaktadır. İş gücünü üstlenen makineler günümüzde zihin gücünün de yerini almaya başladılar ve bu nedenle bazı meslek grupları iş bulamaz hale geldi. Bunun çözümü ise eğitim sisteminden geçmekte. Yeni teknolojiler ortaya çıktıkça yeni ihtiyaçlarda ortaya çıktığı için buna ayak uydurabilmek adına yeni meslek grupları ortaya koymalıyız. Örneğin yazılım alanına daha detaylı bir şekilde yönelmek bu çözümlerden bir tanesi olabilir.

İnsanlığa faydası oldukça büyük olan bu aşama bazı teknoloji devlerince kullanılıyor ve üretimde devleşen bu firmalar arasındaki rekabet faktörü, bu sanayi devrimlerinin devamının geleceği sinyalini veriyor.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *