En Değerli 10 Taş
8 Ağu, 2018 15:30 tarihinde eklendi

En Değerli 10 Taş

En Değerli 10 Taş

10. Zümrüt

Yeşil ve koyu yeşil renklerinde, beril minerali ile krom oksit bileşiminden oluşmaktadır. Cam gibi parlak ve sert yapılı bir taştır. Çimen yeşili olanları daha değerli olan Zümrüt taşı Kuranda da adı geçmektedir.

9. Aquamarin

Mavinin en açık renginden okyanus mavisi tonlarında olan bu taş adından da anlaşıldığı gibi genellikle deniz rengindedir. Nadirde olsa sarı renkleride olmaktadır. Mücevher yapımında tercih edilen bu taşların en değerli olanları koyu mavi olanlarıdır.

8. Yakut

En dikkat çekici ve en gösterişli taşlardan biri olan yakut kırmızı rengiyle göz almaktadır. Şeffaf ve kristal yapılı olan yakut krom mineralleri nedeniyle kırmızı rengi almıştır. Aşk ve güzelliği temsil eden bu taşın sahte olanlarına oldukça fazla rastlanmaktadır.

7. Safir

Kristal yapılı, saydam veya yarım saydam şeklinde bir taş türüdür. Demir ve titan minerallerinden oluşan bu taşın rengi mavinin açıktan koyuya renklerinden oluşmaktadır.

6. Elmas

Saf karbondan oluşmaktadır. Mücevharat işlerinde en değerli taş olarak kabul edilmektedir. Sertlik ölçüsü olan MOHS ölçeğine göre 10 değerinde bir taştır. Bilinen en sert taştır. Buda şunu göstermektedir, hiç bir madde elması çizemez.

5. Pırlanta

Pırlanta, elmasın 57 kenarlı kesilmiş halidir. Pırlanta, taç, kemer ve külah olmak üzere 3 bölümden oluşur. Kemer en alt kısımdır. Onun üzerinde 33 kenarlı taç bölümü en üstte de 24 kenarlı külah kısmı bulunmaktadır. Külah kısmı pırlantaya çarpan ışıkların parlamasını ve mükemmel görünümü sağlamaktadır. En değerli taşlar arasında 5. sıradadır.

4. Ametist

Ametist taşı gerek rengi gerekse yaydığı enerji nedeniyle pek çok kişi tarafından sevilmekte ve aksesuar olarak kullanılmaktadır. Yunan mitolojisinde sarhoş etmeyen anlamına gelmektedir.

-Bedende biriken negatif enerjiyi toplayarak kişinin pozitif hissetmesine yardımcı olur.

-Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinir.

-Yoğunlaşmayı sağlayan en ideal taş olduğundan dikkat dağınıklığına iyi geldiğine inanılır.

3. Opal

Opal taşı, gök kuşağı taşı ve panzehir taşı olarak da bilinir. opal taşının bazı farklı renkleri ve çeşitleri vardır. Renklerine göre opal taşları farklı özelliklerde gösterir. 99 farklı çeşidi olan bu taşlar en çok çeşidi olan taştır. Opal taşı, bu farklılıklara göre farklı çakralarla özleştirilebilir. Sevgi ve şefkati temsil eder. Hem ruhsal hem de bedensel olmak üzere opal taşı insan hayatına sağlayacağı birçok özelliği vardır. 6 civarındaki sertlik değeriyle kırılgan bir taştır. En değerli olanı ise siyah olup içerisinde kırmızı mavi ve yeşil tonlarını barındıranlarıdır.

2. İnci

Midye ve istiridye gibi kabuklu deniz canlıları tarafından yapılan organik bir maddedir. İncinin oluşması kabuklu deniz canlılarının içinde giren kum tanesi veya parazit gibi yabancı maddelere karşı sedef üretmesi sonucudur. Taşın rengi istiridye çeşidine, suyun tuz oranına, suyun ısısına ve değerine göre değişmektedir. En çok görüneni beyaz olanıdır. Fakat siyah renkli olanları da çok nadir görüldüğü için onlarda oldukça değerlidir.

1. Peridot

Tam bir renginin olması en önemli ve en belirgin özelliğidir. Sahip olduğu tek renk yeşildir. Cam parlaklığında, saydam yapılı ve 7 sertlik derecesinde bir taştır. 4000 yıldır var olduğu düşünülmektedir.

 


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *