Sağlık

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

İnsanların canı, ağrı olan yerdedir denir ki, ağrı diş bölgesinde olunca, bu bütün hayat kalitemizi etkilemektedir. Ne yemek yiyebilir ne de ağrının şiddeti nedeniyle düzgün bir uyku uyuyabiliriz. Her diş ağrısında da acilen doktora gitmek mümkün olmadığından, oluşan diş ağrısını evde otururken geleneksel yöntemlerle geçirmeye çalışmak sık başvurulan bir durumdur. Bu geleneksel yöntemler kökten bir çözüm olmadığından ve diş ağrıları farklı rahatsızlıkları da tetikleyebileceğinden, geleneksel tedavi sonrası fırsat bulunan ilk anda mutlaka diş hekimine müracaat edilmesi önem arz etmektedir. Diş ağrısına karşı kullanılabilecek bazı yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Karbonat Kullanımı: Karbonatı çok az ılık suya katıp gargara yapılması faydalı olabilecektir. Aynı su içerisinde ıslatılan pamuğun dişe bastırılması da rahatlatıcı olabilecektir.

Çörek otu: Her derdin devası olarak bilinen çörek otu ve çörek otu yağı kullanımı, diş ağrısı faktörlerini ortadan kaldırabilecektir.

Salatalık: Oda sıcaklığına getirilen bir dilim salatalığın her tarafına tuz sürülerek ağrıyan dişin üstüne konulması ve birkaç kez uygulanması diş ağrısına karşı etkili bir metot olmaktadır.

Buz: Ağrılara karşı en bilindik yöntem olan buz tedavisi, ağrıyan diş tarafındaki çene ya da yanak üzerinden uygulanması halinde fayda sağlayacaktır. Buzun dişe direkt temas ettirilmesi ağrıyı şiddetlendireceğinden kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Sarımsak tamponu: Ezilen bir diş sarımsak, ağrıyan dişin üzerine sürüldüğü takdirde hem ağrıyı engelleyebilecek hem de bölgedeki iltihabı yavaş yavaş alabilecektir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu