Teknoloji

Crysis Remastered korsan koruması için ödenen para

Birçok büyük AAA oyun yapımcısı, oyunlarını korsana karşı korumak için DRM kullanıyor. DRM, oyun haklarını lisanslamak için kullanılan bir çözümdür. Bu koruma sistemini sunan popüler firmalardan birisi de Denuvo. Birçok büyük oyun yapımcısı, geçmişte oyunlarını koruması için Denuvo’yu seçmişti. Ancak, bu zamana kadar koruma yazılımları için ödenen miktar bilinmiyordu. Şimdi ise, Crysis Remastered korsan koruması için ödenen para ortaya çıktı.

Ödenen miktar ve detaylar, aslında Crytek ve Denuvo arasında imzalanan gizli bir sözleşmenin detaylarından bazıları.

Crysis Remastered korsan koruması için ödenen para ortaya çıktı

Ubisoft ve Crytek, geçtiğimiz günlerde fidye yazılımı olarak bilinen ransomware saldırısına maruz kaldı. Bu saldırının sonucunda bazı belgeler ve sözleşmeler de ortaya çıkarıldı. Bir Reddit kullanıcısı da sızdırılan bu belgelere ulaştı ve bazı detayları gün yüzüne çıkardı. Normal şartlarda, firmaların fidye yazılımlarına ödedikleri paralar açıklanmıyordu.

Crytek ve Denuvo arasında yapılan sözleşme, firmaların yetkilileri tarafından imzalanmış durumda. Bu yetkililer Denuvo tarafında Genel Müdür Reinhard Blaukovitsch olurken, Crytek tarafında ise Türkiye’nin yakından tanıdığı CEO Avni Yerli olarak belirtildi. İmzalanan sözleşme, Crysis 1 ve 2’nin Remastered  sürümlerini kapsıyor. Böylece, ikinci oyun için Remastered sürümünün geleceği de doğrulanmış oldu.

Crysis Remastered için ödenen korsan koruması miktarı ise ikiye ayrılıyor. Koruma ve özel şifreleme için sırasıyla 60.000 ve 80.000 Euro ödenirken, Crysis 1 ve 2 Remastered için sırasıyla 140.000 ve 280.000 Euro ödenmiş. Bu koruma oyunlar satışa çıktıktan sonraki 12 aylık süreyi kapsarken, bu süre bittikten sonra aylık 2.000 Euro‘ya korumayı uzatmak da mümkün.

Bu ödemelere ek olarak, oyun satışları 500.000’e ulaştığında tek seferlik 60.000 Euro ödeme için anlaşılmış. Ayrıca, Crytek oyunu satmaya karar verdiği her ek platform için Denuvo’ya tek seferlik olmak üzere 10.000 Euro ödemek zorunda. Ek olarak Denuvo, WeGame üzerinden satılan her Crysis Remastered için 0.40 Euro kazanacak.

Crysis Remastered’ın satış rakamları belli olmadığı için, Crytek’in ne kadar ödeme yaptığını bilmiyoruz. Bu ödemelerden yola çıkarak, diğer oyun firmalarının da bu ücretlere yakın sözleşmeler imzaladığı tahmin ediliyor.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu