Çernobil Patlaması
12 Tem, 2018 16:44 tarihinde eklendi

Çernobil Patlaması

Çernobil Patlaması

Çernobil Nerededir? Nasıl bir patlama olmuştur? Neden patlama meydana gelmiştir? Kaç kişi yaşamını yitirmiştir? Nezaman patlamıştır? 

Çernobil, Ukrayna’ da bir şehir

Çernobil Patlaması

Günlerden 26 Nisan 1985 cumartesi herşey sıradan giderken, saatler 01:24’ü gösterdiğinde öyle şeyler olacaktıki; Dünya’nın başına gelebilecek en büyük olaylardan birisi gerçekleşecekti. Çernobil Nükleer Santrali’nin 4. Reaktöründe bir patlama meydana geldi. ( Çernobil 1970 te açılmış nükleer santradir.) 

Patlama Nasıl Oldu?

Reaktörlerle ilgilenen çalışanlar güç kesintisine karşı bir deneme yapma kararı aldılar. Kimsenin olmasını istemediği bir aksilik olacak ve Reaktörlerden birisi patlayacaktı.

25 Nisan 1986 saatler 23:00 ‘ü gösterdiğinde çalışmalara başlandı. 26 Nisan saatler 01:24 düğmeye basıldı. Hiç birşey olması gerektiği gibi değildi. Önlenemeyen ve kontrol dışı kalan Reaktörde ısı ve enerji bir anda doruklara yükseldi. Artan buhar basıncı reaktörün çatısını havaya uçurdu. Reaktördeki zirkonyum ve grafit, buhara karışınca hidrojenler yanmaya başlayarak alevler tüm santrali içine aldı.

Çernobil Patlaması‘nın büyümesini önlemek için binlerce polis, asker, itfaiye eri ve cesur vatandaşlar seferber oldu. Patlama bölgesine taş atmak ve üzerini kapatlamaları gerekmekteydi. Her bir kişinin sadece 3 dakikası vardı daha fazla durması onun ölümü anlamına gelmekteydi. Kendi hayatlarını Hiç’e sayarak 2. Patlamayı önlediler ve belkide bütün Avrupa’ yı daha büyük felaketten kurtarmış oldular. Şuan ise üzeri, etrafı ve tabanı Betonlarla çevrili. Belli bir seviyedeki yakınlaşma ölümle sonuçlandırmaktadır. Bu yüzden ziyaret amaçlı gelenler ellerine dedektör alarak yaklaşmaması gereken bölgelerden uzak duruyorlar.

Patlamanın Ardından

  • Çalışma yapan 31 işçi yaşamını yitirdi.
  • Evlerini terk eden kişi sayısı 492.100
  • Ukranya ormanları’nın %40′ ı kirlendi. (35.000 km²)
  • Binlerce kişi kanser olarak öldü.
  • 1989 yılına gelindiğinde temizlik çalışmalarına katılanlardan yaklaşık 800. 000 kişi hayatını kaybetti.
  • Çernobil ve yakın çevresi yüzlerce yıl yaşanamaz durumda.
  • Olaydan 25 sene sonra yapılan araştırmalarda sütlerin %90 ‘ın üzerinde uzun ömürlü izotop sezyum olduğu sonucuna ulaşıldı.
  • Türkiyede olmak üzere, Rusya, Ukranya ve bir çok Avrupa ülkesi büyük zararlar gördü.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *