Cep Telefonlarının Tarihsel Gelişimi
26 Kas, 2018 1:48 tarihinde eklendi

Cep Telefonlarının Tarihsel Gelişimi

Cep Telefonlarının Tarihsel Gelişimi

10 Mart 1876 tarihinde Alexander Graham Bell tarafından icat edilerek başlayan ve hala devam eden telefonların teknoloji serüveni hakkında önemli sayılabilecek gelişmelerin üstünde durarak cep telefonlarının tarihsel gelişimini inceleyeceğiz.

Alexander Graham Bell elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini keşfetti. Telefonla ilgili çalışmalarının dayandığı ilke de buydu. Bu sayede 10 mart 1876 yılında sesin teller yardımı ile iletilmesini sağlayarak uzaktan sesli iletişimin temellerini atmış bulundu. Fakat taşınabilir olmayan bu sistem bundan sonra ki yıllar da bilim adamlarının kafasında taşınabilir bir telefon üretilebilmesi fikriyle akıllarını uzun süre meşgul etti. Ta ki motorola 1983 yılında ilk cep telefonunu üretinceye kadar. Tam ismi Motorola DynaTAC 8000X olan bu cep telefonu , 800 gram ağırlığında ,15 cm lik bir anteni olan ve ekranı hesap makinelerinin ekranının aynısına sahip bir cihazdı. 4000 $ lık satış fiyatı ise cihazın o yıllarda ki ekonomik değerinin tam anlamıyla bir abartısız göstergesiydi.1980’lerin sonunda üretilen MicroTAC 9800X isimli cihaz ,kapanabilir tuş takımı ve manuel olarak çıkartılıp geri yerine sokulabilen anten yapısı ile portatif ve işlevsel olması yönüyle cep telefonlarının tarihsel gelişiminde hatırı sayılır bir yer bulmayı hak etti. Yıl 1992 yılını gösterdiğin de ise cep telefonu piyasasının lideri olarak olarak kabul edilen NOKIA markası 1011 modeli ile cep telefonunu üretti. Bu cep telefonu 99 kişilik rehber hafızası ve 2 satırlık yazı gösterebilen ekranı ile o yıllar da üretilen cep telefonlarının çıtasını bir anda yükseltmeyi başardı.

2000’li yılların başında ise Ericson markasının ürettiği Ericsson R380 isimli modelinin klavyesi açılarak ortaya dokunmatik bir ekran çıkıyor ve cep telefonunun üst kısmında yer alan bir kalem sayesinde dokunmatik ekranı kullanabiliyordunuz. 2000’li yıllarda SAMSUNG piyasaya SPH-M100 Uproar isimli modeli ile girmiş ve ürettiği bu telefon müzik çalma kapasitesine sahip olan ilk telefon olmuştur. O yıllarda Japon şirketler tarafından üretilen ilk kameralı telefon ise olan Sharp J-SH04’dür. Sahip olduğu kameranın çözünürlük değeri ise 0.1 MP’dir. Apple’da 2007 yılında ilk iPhone’u piyasaya sürdü. Apple’ın üretmiş olduğu bu telefon tamamen dokunmatik ekrandan oluşuyordu. İnternet tarayıcısı ve multi-touch özelliğine sahip olan iPhone hızı ile kendinden önce üretilen telefonları geride bırakmayı başarmıştır.

Apple’ın tamamen dokunmatik ekranlı bir telefon üretmesiyle birlikte tüm telefon üreticileri dokunmatik ekranlı telefon üretmeye başlamışlardır. Günümüzde artık tüm telefon üreticileri dokunmatik ekranlı, yüksek çözünürlüklü kameralar sahip telefon üretmeye başlamışlardır. Hatta günümüzde çift ekranlı telefonlar bile üretilmiştir. Cep telefonlarının tarihsel gelişimine baktığımız zaman Alexander Graham Bell’den bu yana gelinen nokta insanı şaşkın bırakacak nitelikte olmakla birlikte geleceği de sorgulamaya yönlendirmiş oluyor.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *