Cennet ve Cehennem Mağaraları
12 Tem, 2018 14:45 tarihinde eklendi

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem Mağarasına Nasıl Gidilir? Nerededir? Astım Mağarası nerede? Derinlikleri ne kadar?

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Mersin ‘in Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu mahallesi’ nin yakınlarında bulunan, kız kalesine 7 km, Silifke ‘ye ise 22 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Mersin’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu bölge yabancı turist ve yerli halk için son derece fotojenik’tir. Yağmur ve doğal afetler sonucu çökmüştür.

Cennet Mağara’sı

Yer altında bulunan derenin aşındırmasıyla birlikte çöken bu obruk’a Cennet denilmesinin sebebi içerisinde olan ağaçlar, yeşillik ve temiz bir derenin oluşudur. Derinliği 70 metre civarında ve dış yüzeyindeki çökük bölgenin çevresi 250 metre ve 110 metredir.
Cennet Mağarası‘na Romalıların yapmış olduğu 452 basamaklı merdivenle inilirken 300. Basamakta yer alan MS 5. yüzyılda ‘Aziz Paulus’ tarafından Meryem Ana ‘ya ithaben yapılan bir kilise vardır. Kiliseyi geçer geçmez cennet Mağarası’ nın altında bulunan derenin sesini duymaya başlayacaksınız. Bu dere’nin kendisini Akdeniz’e boşalttığı söylenmektedir.

Cehennem Mağarası

128 metre derinliğindeki bu obruk, Cennet Mağarasına yaklaşık 75 metre kuzeyinde yer almaktadır. Karstik zemin yapısının erozyona uğraması sonucunda oluşmuş olup dış çevre alanı 50 ve 75 metredir. Normal şartlarda içine inilmesi olağan dışı fakat bazı macera meraklıları özel ekipmanlarla bu obruğa inebilmektedirler. Mitolojiye, göre Zeus Alevler içerisindeki Ejderhayı savaşarak yenmiş ve bu mağaraya sonsuza dek Cehennem çukuruna hapsetmiştir. Cennet Mağarasına girilirken, cehennem mağarası’nın yüzeyinde bulunan büyük seyir terasından bakabilme imkanı sunuyor.

Astım Mağarası

Cennet ve Cehennem Mağaraları‘ nın güneyinde yer alan ve 15 metre derinliğindeki bu mağara’ya dik şekilde inşa edilmiş mervidenlerle inilmektedir. Bu mağara astım hastalarına iyi geldiği ve tutulan dileklerin kabul edildiğinin söylenmesiyle ilgi çekmektedir. Mağara’ nın içerisi nemli ve 15 derece üzerinde sıcaklığı’nın olması sebebiyle tansiyon ve kalp hastalarının girmesi pek tavsiye edilmemektedir.

Nasıl Gidilir ?

Silifke – Mersin karayolu’ nun 20. Kilometresinde kuzeye ayrılan 2 kilometre’lik bir dağ yoluyla gidilmektedir. Bu yol üzerinde konaklayacağınız lokantalar ve küçük hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *