Sağlık

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel omurgası arasında ki disklerin sıkışıp, sinirlerin hasar görmesiyle oluşan bir durumdur. Omurganın esnek olmasını sağlayan bu disklerdir. “Disk kayması’da” denilen bu durumda şiddetli ağrılar oluşur ve bel fıtığına neden olur. Disklerin birinin bile yerinden oynaması çok risklidir. Bazen hapşırmayla birlikte öksürme ile de ağrılar şiddetlenmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Bel ağrısı, kalçada, bacaklarda olan ağrı, uyuşma, yürümede güçlük çekme, ara sıra idrar kaçırma, fazla kilo özellikle ağır kaldırma gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bunun gibi belirtiler varsa sizde bir hekime başvurmalı en kısa sürede çözüme ulaşmalısınız. Bel fıtığı ameliyatı bir çözüm mü? Her zaman çözüm değildir öncelikle kendi yöntemlerinizle tedavi etmenizi öneririz, istirahat ve tıbbi tedavi uygulamalısınız. Sonucu yine aynıysa idrar kaçırma, güçsüzlük gibi nedenlerde uzun süredir devam ediyorsa hekimle konuşup ameliyat olmanız önerilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle fizik tedavi ile başlanmalıdır. Bu tedavi sonucunda kişide gelişmeler varsa ameliyat olmasına gerek yoktur, zamanla özellikle ağır kaldırmayarak ta iyileştiğinizi  hissedeceksiniz. Eğer fizik tedavi yanıt vermiyor ağrılarınız zamanla daha da şiddetleniyor ise en son çare ameliyat olarak tedavi olanığını deneyebilirsiniz. Artık “mikrocerrahi” sayesinde ameliyat işlemlerinin %80 – %90 ‘ın başarılı olduğu bilinmektedir. Geliştirilen bu yöntem ile amaç fıtık olan diskin tamamen temizlenip sinirlere olan baskısını ortadan kaldırmaktır. Bel fıtığı tedavisi bu şekildedir. Ameliyat sonrasında ağır şeyler kaldırmamaya özen gösterilmeli daha dikkatli olunmalıdır. Eğer yine ağır şeyler kaldırıp kendinizi önemsemezseniz bel fıtığının tekrarlaması mümkündür.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu